Co nowego z Copilotem Microsoftu - sprawdzamy co zmieniło się w ekosystemie Microsoft w ostatnich miesiącach

Narzędzia sztucznej inteligencji stanowią przyszłość informatyzacji, a liderzy rynkowi prześcigają się w opracowywaniu coraz lepszych algorytmów, uczących się szybciej i sprawniej. Jednym z nich jest asystent Copilot od firmy Microsoft uruchomiony niespełna rok temu. Przyjrzyjmy się nowościom Copilota. Czego możemy od niego oczekiwać?

Czym jest Microsoft Copilot?

Copilot zaczął swoją karierę jako chatbot wbudowany w przeglądarki Bing oraz Edge opracowane przez firmę Microsoft. Zastąpił projekt Cortana, który nie jest już dłużej realizowany. Asystent jest oferowany w modelu Freemium. Większość funkcji jest dostępnych dla wszystkich użytkowników, ale wybrane, jak np. konfiguracja chatbota przez użytkownika oraz priorytetowy dostęp do nowości występują pod nazwą Copilot Pro i są płatne.

Jako ciekawostkę można wskazać, że Copilot bazuje na sieciach neuronalnych oraz strukturze LLM (ang. Large Language Model). Ma więc wspólne korzenie z takimi rozwiązaniami, jak Chat GPT, Bard oraz LLaMA. Wszystkie je łączy możliwość generowania odpowiedzi na zapytanie wpisane przez użytkownika i przewidywanie jego oczekiwań.

Copilot

Zdaniem programistów Microsoftu Copilot potrafi (lub wkrótce będzie potrafił) zinegrować ze sobą kontekst wyszukiwania, źródła dostępne w sieci, dane dostępne dla programu (np. wyniki finansowe przedsiębiorstwa) oraz pozostałe aplikacje uruchomione w tym samym czasie, aby udzielić idealnie dopasowanej odpowiedzi.

Gdzie można znaleźć Microsoft Copilot?

W systemie Windows 11 Copilot pojawił się wraz z aktualizacją 22H2 i początkowo był dostępny wyłącznie dla tzw. rynków preview, czyli Ameryki Północnej i Południowej oraz części Azji. Wraz z biegiem czasu kompatybilność OS z Copilotem będzie coraz szersza. Dosyć łatwo odnaleźć AI, ponieważ odpowiednia ikona pojawi się na pasku stanu. Wystarczy na nią kliknąć, aby uzyskać dostęp do asystenta. Można też skorzystać ze skrótu klawiaturowego Win+C. Windows 10 ma otrzymać wsparcie dla Copilota, ale jedynie w ograniczonym zakresie.

Copilot

Korzystanie z Copilota w Microsoft 365 wymagają posiadania odpowiedniego planu licencyjnego. Są to m.in. wersje:

  • E3 i E5;
  • A3 i A5;
  • Business Standard;
  • Business Premium.

Aby uruchomić usługę w Microsoft 365, należy przejść do okna “Rozliczenie”, a następnie “Licencje”. Po wybraniu szczegółów można przyporządkować licencję na Copilota konkretnych użytkowników.

Jak zmienia się Microsoft Copilot?

Choć Copilot jest obecny na rynku od niespełna roku, rozwija się niezwykle dynamicznie, a inżynierowie Microsoftu starają się nadążyć za oczekiwaniami użytkowników. Poniżej znajdziesz krótki przegląd nowości Copilota i jego przydatności z punktu widzenia firmy.

Możliwości Copilota w systemie Windows 11

Firma Microsoft wskazuje na ponad 150 zmian jakie wprowadzono w najnowszym OS. Część z nich wykorzystuje sztuczną inteligencję. Wśród nich można wymienić chociażby:

  • łatwiejsze tworzenie obrazów w aplikacji Paint przy użyciu narzędzia Cocreator;
  • szybszą edycję zdjęć oraz łatwiejsze wyszukiwanie ich w chmurze OneDrive;
  • poszerzenie możliwości narzędzi do obróbki obrazu Clipchamp oraz Snipping Tool;
  • wyszukiwanie przy użyciu głosu oraz mikrofonu odpowiedzi na zapytania.

Indeks semantyczny

Wdrożenie indeksu semantycznego w Microsoft 365 pozwala na błyskawiczne przeszukiwanie danych firmowych w poszukiwaniu tych, które spełniają określone kryteria. Nie jest to jednak zwykły filtr, ponieważ potrafi zdefiniować intencję użytkownika i zlokalizować np. raporty sporządzone przez konkretną osobę, w określonym programie i o danej tematyce.

Wsparcie dla Teams

Użycie Copilota w Microsoft Teams pozwala stworzyć zupełnie nowe pomysły, pogrupować je tematycznie, a także wypełnić tablicę informacjami przydatnymi dla całego zespołu. Od teraz brainstorming staje się prostszy, ponieważ sugestie tworzy i rozbudowuje algorytm AI.

Copilot

Pomoc dla Microsoft Office

Jeśli często tworzysz prezentacje, z pewnością wiesz, że często brakuje grafiki, która pasowałaby do Twojej koncepcji. Aby rozwiązać ten problem, Microsoft zintegrował Copilota z programem do tworzenia prezentacji PowerPoint oraz generatorem DALL-E. Teraz wystarczy, że wpiszesz, jaki obraz chcesz zobaczyć na ekranie komputera, a sztuczna inteligencja wytworzy go dla Ciebie. Wśród nowych rozwiązań warto wskazać też na automatyczną parafrazę tekstu oraz zamianę “ściany” zdań na wypunktowanie, które znacząco ułatwia odbiór treści.

Copilot

Z kolei Outlook zyskał możliwość generowania treści maila z uwzględnieniem tonu, a jakim chcesz zawrzeć wypowiedź, a także opracowania jej w taki sposób, aby treść była maksymalnie komunikatywna.

Niezależnie od integracji, informacje wprowadzone do Microsoft 365 nadal pozostają pod Twoją kontrolą, są chronione i zachowują zgodność z polityką organizacji.

Na czym polega Microsoft Sales Copilot i kooperacja z VIVA?

W lipcu ubiegłego roku Microsoft zapowiedział opracowanie wersji Copilota dopasowanej do potrzeb firm sprzedażowych. Ma ona ułatwiać obsługę platform klasy CRM, wyszukiwać trendy w sprzedaży oraz zautomatyzować powtarzalną pracę przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do większej liczby szczegółów.

Copilot

Korporacje skorzystają też z połączenia Copilota oraz platformy VIVA. Dzięki sztucznej inteligencji można szybko wygenerować podsumowania efektywności poszczególnych zespołów, odnaleźć zasoby niezbędne do edukacji pracowniczej czy usprawnić przesyłanie feedbacku przez członków zespołu.

Wsparcie na poziomie sprzętowym dla komputerów z systemem Windows 11

Nowości Copilot obejmują także specjalny skrót do asystenta Copilot na klawiaturze laptopów wyposażonych w Windows 11. Wystarczy go nacisnąć, aby uzyskać dostęp do narzędzi sztucznej inteligencji. Dzięki temu technologia software’owa zostanie w niemal niewidoczny sposób zintegrowana z hardwarem.

Trwają prace nad tym, aby Copilot doskonale radził sobie z językiem naturalnym. Najprawdopodobniej więc kwestią czasu jest możliwość wyszukiwania i tworzenia danych w taki sposób, jak robi to ludzki mózg. Kolejne update’y dotyczące rosnących możliwości Copilota pojawiają się kilka razy w miesiącu i warto je śledzić, aby pozostawać na bieżąco z fascynującym światem AI.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły