Microsoft Office 2021: czym różni się od starszych wersji?

W roku 2021 miała miejsce premiera długo oczekiwanego nowego systemu Windows 11. Debiut ten poniekąd przyćmił wydanie innego flagowego produktu Microsoft - Office 2021. Sprawdźmy, czym iteracja z 2021 roku różni się do starszej wersji pakietu biurowego giganta z Redmond, a tym samym przekonajmy się, czy warto zainwestować w kolejną odsłonę Office?

Co nowego w Office 2021?

Microsoft Office to zestaw narzędzi biurowych dla komputerów PC oraz komputerów Mac dla użytkowników domowych, dużych i małych firm. Pakiet Office można nabyć w dwojaki sposób. Pierwszym jest możliwość subskrypcji usługi opartej na chmurze, gdzie jako użytkownik otrzymujesz najnowsze funkcje regularnie wraz z cyklicznymi aktualizacjami. Drugi sposób to jednorazowy zakup bezterminowej licencji aplikacji Office, tak na komputerze PC, jak i dla komputerów Mac.

Najnowszą wersję Microsoft Office 2021 należy traktować, jako swoiste podsumowanie wszystkich zmian, jakie od czasu premiery Office 2019 wprowadził Microsoft 365, znany wcześniej pod nazwą Office 365. To właśnie do usługi Microsoft 365 napływają na bieżąco wszystkie nowości, na które użytkownicy "klasycznej wersji" muszą czekać aż do wydania nowej odsłony. Wersja produktu w formie licencji wieczystej skierowana jest do klientów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z modelu abonamentu.

Nowe funkcje i możliwości w Office 2021

W pakiecie Office 2021 uwzględniono całkiem pokaźną listę nowych funkcji zaczerpniętych wprost z Microsoft 365, dzięki czemu różnice między tymi produktami uległy jeszcze większemu zatarciu. Podobnie jak w przypadku wariantu 2019, obejmuje on opcję współpracy nad dokumentami w chmurze w czasie rzeczywistym - również z użytkownikami Microsoft 365.

Microsoft Word 2021 - współpraca

W Microsoft Office 2021 przebudowano także wygląd pakietu celem utrzymania spójności z estetyką zaprezentowaną w najnowszym Windows. Dzięki uwzględnieniu szeregu zmian (np. tryb ciemny dla Word) korzystanie z aplikacji jest jeszcze przyjemniejsze. Na szczęście wprowadzone aktualizacje nie przełożyły się na podwyższenie wymagań sprzętowych. Oprogramowanie użytkujemy wyłącznie na komputerach PC i Mac.

Microsoft Teams elementem składowym pakietu Office 2021

Program MS Teams znajduje zastosowanie zarówno w biznesie, jak i edukacji. W okresie pandemii liczba aktywnych użytkowników komunikatora znacząco wzrosła odkąd trafił do szerokiego grona użytkowników domowych. Oczywiście Teams to także integralna część najnowszego Windows, dlatego nowina ta ma szczególne znaczenie dla użytkowników Windows 10 oraz alternatywy pod postacią macOS.

Microsoft Teams

Office 2021 — jakie aplikacje uwzględniono w poszczególnych wersjach?

Po pakiet Microsoft Office 2021 sięgają zarówno klienci komercyjni, jak przeciętni odbiorcy domowi. Z tego tytułu przygotowano trzy główne warianty produktu, gdzie podstawowy skład pakietu stanowią aplikacje: Word, Excel i PowerPoint. Każdy z wariantów opracowano z myślą o użytkownikach systemu Windows 10 oraz 11, a także komputerów Mac. Ogółem dostępne pakiety wyglądają w następujący sposób:

  • Office 2021 Home & Student — licencja do użytku domowego, posiadająca podstawę: Word, Excel, PowerPoint, Microsoft Teams,
  • Office 2021 Home & Business — wersja dla klientów komercyjnych i domowych, udostępniająca aplikacje: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Microsoft Teams,
  • Office 2021 Professional — również do użytku firmowego lub domowego, posiadająca aplikacje: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher, Access, Microsoft Teams,
  • Office LTSC — osobną opcją jest wersja pakietu skierowana do odbiorców komercyjnych, rządowych i placówek edukacyjnych, w wariancie Standard i Professional Plus.

Podsumowanie funkcji i nowinek w nowym pakiecie Office

  • zadbano o nowoczesny wygląd dla najpopularniejszych aplikacji pakietu Office, w tym programów Word, Excel i PowerPoint,
  • pakiet Office dodaje obsługę formatu OpenDocument (ODF) 1.3, gwarantując dostęp do wielu funkcji ODF,
  • pakiet Office 2021 zawiera aplikację MS Teams. Dobra nowina dla właścicieli starszego systemu operacyjnego Windows,
  • Program Word otrzymał podpowiadanie tekstu (sugestie), a Excel tablice dynamiczne,
  • Dla PowerPoint wprowadzono ulepszone nagrywanie pokazu slajdów, rejestrację pisma odręcznego i ruchów wskaźnika laserowego,
  • Outlook automatycznie tłumaczy wiadomości e-mail na ponad 70 języków.

Którą wersję pakietu wybrać: 2019 vs. 2021?

Najczęściej zadawane pytania dotyczą tego, którą wersję oprogramowania warto wybrać? Pakiet Office 2021 przynosi garść nowych funkcji dostępnych już w subskrypcji Microsoft 365. Nie licząc szeregu drobnych usprawnień, istotną przewagą wariantu 2021 nad Office 2019 jest dodanie aplikacji MS Teams.

Jeśli firma nie potrzebuje MS Teams lub potrzebujesz aplikację i korzystasz z niej z poziomu najnowszego systemu Windows, to do Twoich potrzeb spokojnie wystarczą funkcje pakietu Office 2019.

W przypadku chęci zakupu pakietu Office 2019 można także rozważyć rozwiązanie hybrydowe, łącząc klasyczny Office z przykładowo planem Microsoft 365 Business, dając sobie możliwość pracy na usłudze OneDrive, spersonalizowaną domenę poczty elektronicznej i inne.

Czy aktualizacja z Office 2019 do Office 2021 jest możliwa?

Kolejnym pytaniem jest to, czy Microsoft pozwala płynnie aktualizować pakiety? Innymi słowy, gdy chcemy skorzystać z pakietu Office 2021, a posiadamy już np. wariant 2019 to, czy możemy wykonać prostą aktualizację? Niestety Microsoft nie udostępnia takiej opcji. Wszystkie wersje pakietu musimy traktować jako oddzielne produkty bez możliwości bezpośredniego przejścia z jednego w drugi.

W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły