Windows 11 w wersji 24H2 - czyli coroczna aktualizacja funkcji

Microsoft zapowiedział kolejną, dużą aktualizację systemu Windows 11. Będzie to Windows 11 24H2, co sugeruje, że na następcę Jedenastki trzeba będzie jeszcze zaczekać. Co ma zawierać w sobie update funkcji i kiedy możemy się jej spodziewać?

Jakie nowe funkcje pojawią się w Windows 11 24H?

W drugiej połowie tego roku nowa aktualizacja ma osiągnąć status GA (ang. General Availability). Nowości dotyczą w sporej mierze nowego Copilota oraz szeroko pojętej sztucznej inteligencji. Poniżej znajdziesz krótki przegląd funkcji wspieranych przez 24H2.

AI Super Resolution

AI-SR to feature wspierany przez NPU (ang. Neural Processing Unit), rodzaj procesora specjalizujący się w obliczeniach AI. W grach, które wspierają tę funkcję, istnieje możliwość “podciągnięcia” rozdzielczości tak, aby można cieszyć się rozrywką w jeszcze wyższej rozdzielczości i przy większej liczbie detali. AI Super Resolution ma dotyczyć również odtwarzania wideo. Funkcja znajduje się w oknie “Gry” dla zakładki “Wyświetlacz” i działa podobnie do rozwiązania wdrożonego przez firmę NVIDIA (DLSS) oraz AMD (FSR), ale nie obciąża układu graficznego.

AI dla graczy

Tapety AI Depth

Bardziej ciekawostka, niż zmiana realnie wpływająca na wygodę korzystania z komputera, ale warto o niej wspomnieć. Windows 11 24H2 ma wykorzystywać algorytmy AI do wykrywania głębi obrazu ustawionego jako tapeta. Dzięki temu obraz ma być bardziej żywy i naturalny.

AI Cowriter w Notepadzie

Notepad raczej nigdy nie był najczęściej wybieranym edytorem tekstu, ale być może to się zmieni. Wszystko za sprawą integracji z tym prostym programem sztucznej inteligencji. Wykorzystując AI można będzie:

  • zmienić formatowanie tekstu;
  • zmodyfikować ton, w jakim została napisana treść;
  • wydłużyć lub skrócić paragrafy.

W menu kontekstowym pojawi się też funkcja “Explain with Copilot”.

AI w notatniku

Rozbudowanie funkcji Copilota

Aktualizacja Windows 11 24H2 pozwoli na głębszą interakcję Copilota z systemem operacyjnym. Modyfikacja ma polegać na tym, że za każdym razem, kiedy użytkownik przekopiuje tekst lub obraz do dowolnego miejsca w systemie, asystent zasugeruje dokonanie zmian w takiej treści, np. poprzez zmodyfikowanie grafiki lub tonu konwersacji.

Nowości w Copliocie

AI Voice Clarity oraz Live Captions

Kolejna nowość dotyczy połączeń wideo, więc będzie istotna dla wszystkich osób, które często korzystają z konferencji online. System Windows będzie automatycznie filtrował i tłumił szumy tak, aby jakość głosu podczas rozmowy była, jak najwyższa. Jest to możliwe dzięki NPU wbudowanemu w urządzenie. Filtracja ma odbywać się w czasie rzeczywistym dzięki wykorzystaniu modeli AI o niskiej złożoności, które są w stanie pracować odpowiednio szybko.

AI Voice Clarity oraz Live Captions

Oczyszczanie głosu ma iść w parze z generowaniem napisów w czasie rzeczywistym na podstawie rozpoznawania mowy. To przełomowe rozwiązanie może okazać się nieocenione dla znoszenia barier językowych. Live Captions ma być dostępne z początku jedynie dla najpopularniejszych języków świata, ale można się spodziewać, że funkcja z biegiem czasu będzie coraz bardziej rozszerzana.

Automatyczna aranżacja elementów na ekranie

Windows 11 24H2 otrzyma Snap Layout Suggestions, funkcję, która miała pojawić się już w poprzednim updacie systemu. Polega ona na sugerowaniu optymalnego rozłożenia okien na ekranie tak, aby w jak najlepszy sposób zagospodarować dostępne miejsce. Dla użytkowników to spore ułatwienie i oszczędność czasu.

Na czym polegają komendy SUDO w Windows 11?

Użytkownicy Linuxa lub Unixa z pewnością kojarzą rozwiązanie określane jako SUDO (ang. Super User Do). Polega ono na przyznaniu użytkownikowi prawa do wykonania czynności przypisanej w normalnych warunkach do innego użytkownika (np. administratora). W ten sposób można obejść ograniczenia związane z korzystaniem z różnych aplikacji. SUDO ma pojawić się również w nowym Windows 11 24H2.

SUDO w Windows 11

Natywne pakowanie i rozpakowywanie plików

Najnowsza wersja Windowsa otrzyma możliwość kompresji (oraz dekompresji) plików do popularnych formatów, jak ZIP, 7Z oraz TAR. Funkcja będzie dostępna bezpośrednio z poziomu powłoki systemu operacyjnego. Nie trzeba będzie więcej instalować już specjalnych programów do kompresji/dekompresji danych.

Zupełnie nowa platforma systemu operacyjnego

Co pewien czas Microsoft zmienia platformę wykorzystywaną do update’u systemu operacyjnego. Poprzednio były to Cobalt i Nikel. Update z drugiej połowy 2024 r. ma nastąpić już na platformie Germanium.

Windows 11 z naszej oferty

Microsoft

Windows 11 Home

Microsoft

Windows 11 Professional

Funkcje zarządzania żywotnością baterii

Laptopy wyposażone w Windows 11 24H2 otrzymają nowy Energy Saver Mode dostępny z poziomu szybkich ustawień. W ten sposób za pomocą jednego “kliku” można będzie zwiększyć żywotność baterii, poświęcając jednocześnie część wydajności lub odwrotnie.

Wśród innych nowości warto wymienić Seamless Printing, funkcję, która ma ułatwić konfigurację i korzystanie z drukarek. Rozwiązaniem, które ułatwi życie wielu użytkownikom, będzie też możliwość dzielenia się dostępem do sieci Wi-Fi lub lokalnego hotspotu za pomocą kodu QR.

Kiedy można spodziewać się Windows 11 24H2?

Najnowszy Windows 11 24H2 ma zostać udostępniony najprawdopodobniej na przełomie września i października 2024 r. Choć co do zasady wymagania sprzętowe pozostaną bez zmian, Microsoft wprowadza jedną, ale dosyć istotną zmianę.

Dotychczasowi użytkownicy powinni zweryfikować czy ich procesor obsługuje instrukcję POPCNT (to skrót od Population Count). To funkcja wykorzystywana do zliczania liczby bitów w stanie “1” w populacji. Problemy z obsługą nowej wersji systemu mogą pojawić się na tych komputerach (a dokładniej procesorach) mających więcej, niż dekadę. W ten sposób producent “odcina” starsze komputery od nowej aktualizacji. Jeśli wierzyć doniesieniom, na sprzęcie nieobsługującym POPCNT Windows 11 24H2 po prostu nie odpali.

Ilość zmian, jaką Microsoft zapowiedział w nowej wersji aktualnego OS, sugeruje, że Windows 12 nieprędko trafi do sprzedaży. Na ocenę udogodnień trzeba jeszcze poczekać, ale na pierwszy rzut oka wiele z nich wydaje się przemyślanych. Microsoft coraz odważniej wykorzystuje możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję i z pewnością warto poczekać na rozwój tego trendu.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły