Aktualności #11 Technologiczne i software`owe podsumowanie stycznia 2023

Początek roku w technologii to czas skomplikowany. Z jednej strony firmy nie zamknęły jeszcze na dobre poprzedniego roku, a z drugiej - wciąż układają portfolio tak produktów, jak i usług. Niemniej styczeń 2023 przyniósł duże targi w postaci CES 2023 w Las Vegas, więc spokojnie możemy założyć, że coś się w technologii w ubiegłym miesiącu działo.

Koniec Windows 10?

Bez obaw Microsoft nie podjął jeszcze decyzji o zakończeniu wsparcia dla Windows 10! Niemniej od 31 stycznia nie jest już możliwe pobranie systemu bezpośrednio ze strony giganta z Redmond. To znak, że Microsoft przyszłość widzi wyłącznie w Windowsie 11. Co ważne, wszystkich fanów poprzedniej odsłony popularnego systemu operacyjnego informujemy, że Windows 10 jest i jeszcze długo będzie dostępny w naszym sklepie!

Co ciekawego na CES 2023?

Trudno powiedzieć, czy podczas tegorocznego CES zaprezentowano coś prawdziwie przełomowego. Fakt, kilka ciekawostek ujrzało światło dzienne, ale to nie o spektakularne premiery chodziło w tegorocznych targach. Cieszyć trzeba się z powrotu samej ich formuły oraz obserwowalnego rozwoju technologii przydatnych na co dzień, z których każdy z nas będzie w przyszłości korzystał.

AMD RYZEN SERII 7000

Co zatem pokazano na CES 2023? AMD zapowiedziało nowe procesory Ryzen z serii 7000, a Intel - mobilne procesory Raptor Lake. Firma LG pokazała nowe panele OLED z technologią Micro Lens Array, które mają zaoferować wysoką maksymalną jasność, a jednocześnie cechować się obniżonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Główny konkurent LG, czyli Samsung oczarował z kolei gości targów telewizorami wykonanymi w technologii Micro LED. Oba rozwiązania oferują obłędną jakość wyświetlanego obrazu, ale zanim trafią pod strzechy minie jeszcze sporo czasu.

Poza konkretnymi produktami od światowych gigantów, na CES królowały innowacje nietypowe, za którymi stoi przełomowe oprogramowanie. Jako przykład niech posłużą choćby inteligentne kosze na śmiech Bin-e. Dzięki odpowiednio napisanemu oprogramowaniu kosze te potrafią samodzielnie identyfikować wyrzucane odpady, a następnie samodzielnie je segregować, oddzielając plastik od papieru czy śmieci organicznych.

Sztuczna inteligencja w natarciu!

Styczeń zdecydowanie był miesiącem, w którym jednym z najgorętszych słów kluczowych była sztuczna inteligencja. Pisano o niej dużo, mówiono jeszcze więcej, a ilość kontrowersji, które narosły wokół AI jest niepoliczalna. Niewątpliwym katalizatorem tematów wokół AI był ChatGPT - bot, który doskonale sprawdza się w pisaniu szkolnych wypracowań, ale nie tylko. ChatGPT ma tak skutecznie rozpisane algorytmy, że potrafi nie tylko wiarygodnie odpowiadać na zadawane mu pytania, ale nawet przygotować prawie twórczy, prawie autorski tekst, na tyle jakościowy, że nawet nauczyciele potrafią nie zorientować się, że dana praca nie została przygotowana przez ucznia, a przez bota.

ChatGPT budził mnóstwo kontrowersji, a najpewniej w przyszłości jego popularność nie spadnie, gdyż cały sektor AI czeka dynamiczny rozwój. Trudno przewidzieć, jak bardzo i jak szybko rozwiązania podobne do ChatGPT będą zwiększały swoje możliwści - faktem jest natomiast, że jest to przyszłość, gdyż jakość tekstów tworzonych w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji ciągle rośnie. Potwierdzać może to choćby zakaz używania wspominanego oprogramowania w nowojorskich szkołach publicznych! Będziemy śledzić rozwój AI - wszak znajdzie ona w przyszłości zastosowanie w oferowanym przez nas oprogramowaniu, od softu biurowego, po programy antywirusowe!

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły