CorelDRAW vs Adobe Illustrator: Porównanie narzędzi do projektowania graficznego

Pewnie większość specjalistów z branży graficznej zapytanych o najlepszy program do projektowania graficznego bez wahania odpowie: Adobe Illustrator. Z drugiej strony istnieje jednak całkiem spore grono użytkowników preferujących konkurencyjne rozwiązania od CorelDRAW. Pytanie więc, czy rzeczywiście jeden z tych programów jest faktycznie o wiele lepszy od drugiego, czy też może po prostu istnieją pewne różnice, które sprawiają, że obydwa programy sprawdzają się lepiej w przypadku określonych zastosowań? Poniższe porównanie powinno trochę rozjaśnić ten temat.

Adobe Illustrator czy CorelDRAW: który program jest prostszy w obsłudze?

Pierwszą różnicą, na którą zwracają uwagę wszyscy specjaliści, jest tzw. krzywa uczenia się, czyli łatwość, z jaką użytkownik opanowuje kolejne tajniki korzystania z danego narzędzia. W przypadku CorelDRAW nie jest ona zbyt stroma — owszem, używanie bardziej zaawansowanych narzędzi wymaga podszkolenia się np. na ogólnodostępnych w sieci tutorialach, ostatecznie jednak korzystać z niego mogą nawet osoby bez specjalnego wykształcenia w postaci kursu czy szkolenia z projektowania graficznego. W przypadku Adobe Illustrator taka osoba również może spróbować wykorzystać program do projektowania grafiki, niemniej osiągnie znacznie mniej, niż korzystając z rozwiązania od Corel.

Adobe Illustrator jest dedykowany przede wszystkim starym wyjadaczom i profesjonalistom z branży grafiki komputerowej, w związku z czym jego interfejs nie jest tak przyjazny dla początkujących. Warto mieć przy tym na uwadze, że trudność dla początkujących wynika przede wszystkim nie z topornego, czy mało intuicyjnego interfejsu, a większej ilości złożonych funkcji. Gdyby więc zestawić ze sobą prace mistrzów CorelDRAW oraz Adobe Illustrator, prawdopodobnie to specjalista od drugiego programu mógłby pochwalić się ciekawszymi efektami. Prawdopodobnie, gdyż Adobe Illustrator ma kilka słabszych punktów, które sprawiają, że nie zawsze jest idealnym wyborem (o czym wkrótce).

Adobe Illustrator z naszej oferty:

Adobe

Adobe Illustrator CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Adobe

Adobe Illustrator CC Teams (2023) ENG Win/Mac

Adobe

Adobe Illustrator CC Teams (2023) MULTI Win/Mac – Odnowienie subskrypcji

Za przykład obrazujący powyższe różnice może posłużyć, używane podczas tworzenia grafiki komputerowej, narzędzie do tworzenia krzywych (oba programy - Adobe Illustrator i CorelDRAW - je wykorzystują). CorelDRAW oferuje wyznaczanie krzywych przy pomocy stałych trzech punktów, dzięki czemu korzystanie z narzędzia jest stosunkowo proste. Adobe Illustrator natomiast oczekuje od użytkownika, że sam ustawi sobie poszczególne parametry tworzenia krzywych — ekspert znający większość narzędzi bez wątpienia doceni oferowaną mu przez interfejs użytkownika swobodę, natomiast żółtodziób, dopiero zaczynający edytować projekty w różnych programach może poczuć się przytłoczony.

Mocne strony Adobe Illustrator z Creative Cloud

Jakie są mocniejsze i słabsze strony Adobe Illustrator? Program graficzny od Adobe, dzięki wspomnianej już bogatej gamie narzędzi do edycji grafiki wektorowej znakomicie sprawdza się w przypadku tworzenia ilustracji wektorowych, projektowania brandingu, czy też drukowanych materiałów marketingowych. Poprzez integrację aplikacji AdobeFont do Adobe Illustrator, możesz podczas tworzenia takich projektów bez problemu znaleźć font odpowiadający idealnie Twoim aktualnym potrzebom — gwarantuje to dostęp do ponad 14 000 profesjonalnie zaprojektowanych fontów.

Adobe Illustrator

Jeżeli niestraszny Ci rozbudowany zestaw narzędzi, z pewnością docenisz możliwość dostosowania programu do swoich potrzeb. Możesz między innymi przy projektowaniu błyskawicznie skalować interfejs oraz obszar roboczy do rozdzielczości urządzenia, z którego korzystasz, oraz personalizować zakres dostępnych możliwości dzięki opcji podłączenia różnych wtyczek. Z łatwością też dostosujesz ilość elementów widocznych na Twoim projekcie: nic nie stoi na przeszkodzie, by np. usunąć wszystkie wspomagające wskaźniki oraz oznaczenia i zobaczyć jak grafika będzie prezentowała się w swojej ostatecznej wersji. Jedyną poważniejszą wadą (poza wspomnianą już wysoką krzywą nauki) jest brak możliwości pracy na tzw. pixel artcie — Adobe Illustrator nie oferuje nic dla użytkowników chcących tworzyć taką grafikę.

CorelDRAW: profesjonalne narzędzia do projektowania przemysłowego i grafiki wektorowej

Z CorelDRAW możesz co prawda skorzystać do zadań typowych dla Illustratora, ale z racji dostępnych funkcjonalności najlepiej sprawdzają się przy projektach takich jak projektowanie produktów oraz ich opakowań, tworzenie projektów przemysłowych (w wersji Technical Suite) czy ogólnie ujęte projektowanie graficzne. Corel szczególnie dobrze sprawdza się u projektantów korzystających w swojej pracy z rysika na tablety — oprogramowanie od Corel bardzo naturalnie przenosi jego ruchy z powierzchni ekranu na projektowany rysunek i świetnie współpracuje z dotykowymi ekranami wspieranymi przez system Windows, pozwalając tworzyć realistyczny rysunek odręczny.

Corel Draw

Poza odręcznym rysowaniem Corel odznacza się też rozbudowanymi możliwościami pracy ze zdjęciami — w przeciwieństwie do wielu innych programów graficznych, ma wbudowane narzędzia niezbędne do pracy na wysokiej jakości formacie RAW. Co może być jeszcze istotną wadą, poza mniejszym zakresem możliwości niż ten oferowany przez Adobe Illustrator? Jakkolwiek dziwnie by to brzmiało — sporym problemem programu Corel jest to, że nie należy do “rodziny” Adobe.

Ogromnym atutem produktów tej firmy jest możliwość swobodnego przenoszenie przez użytkowników plików z poszczególnych aplikacji graficznych. Jeżeli więc dysponujesz dostępem do kilku innych programów Adobe, a CorelDRAW miałby być swoistym rodzynkiem, nie mógłbyś skorzystać ze stuprocentowej kompatybilności, pomocnej przy projektowaniu na wektorach z udziałem grafik pochodzących np. z Adobe Photoshop.

CorelDRAW vs Adobe Illustrator: która z aplikacji jest tańsza?

Ostatnią istotną kwestią jest cena. Tu różnice widać na pierwszy rzut oka: CorelDRAW jest tańszy od Illustratora w przypadku porównywalnych pod względem funkcji wersji, takich jak roczny plan subskrypcji. Co też może być dla niektórych istotne, w przeciwieństwie do Adobe Illustrator, program Corel dostępny jest w wersji licencji wieczystej, pozwalającej korzystać z niego bez konieczności rocznych czy miesięcznych opłat.

CorelDraw z naszej oferty:

Corel

CorelDRAW Graphics Suite 2023 Win/Mac ESD

Corel

CorelDRAW Standard 2021

Corel

CorelDRAW Essentials 2021 MULTI Win ESD

Corel

CorelDRAW Graphics Suite SE (Special Edition) 2021 PL Win ESD

Adobe Illustrator i CorelDRAW: dla kogo stworzone są te programy?

Zarówno Adobe Illustrator, jak i CorelDRAW to bez dwóch zdań jedne z najlepszych dostępnych programów do grafiki komputerowej. Program CorelDRAW może być natomiast lepszym wyborem dla początkujących grafików, bądź też mniejszych firm, niepotrzebujących dziesiątek, czy nawet setek różnych możliwości pracy z grafiką. To także świetna opcja, jeśli zależy Ci na wydajnej pracy z rysikiem bądź zdjęciami. Adobe Illustrator to natomiast rozwiązanie dedykowane przede wszystkim specjalistom, pracującym na co dzień przy wysokobudżetowych projektach, wymagających najwyższej jakości. W takich przypadkach oszałamiająca mnogość narzędzi i możliwości personalizacji pracy, zamiast przytłaczać, stanowi największą zaletę. Jeżeli preferujesz rozwiązania mające lepszą kompatybilność z zewnętrznymi narzędziami oraz wolisz pracować nad swoimi projektami w środowisku innych programów do grafiki takich jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator sprawdzi się znakomicie.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły