Czym jest ESET Protect?

Truizmem jest twierdzenie, że systemy operacyjne wraz z danymi na firmowych komputerach powinny być solidnie zabezpieczone. Pytanie jednak brzmi, jak zrobić to dobrze, kiedy tych komputerów jest dużo albo zachodzi potrzeba ochrony całych stacji roboczych lub serwerów? Odpowiedź firmy ESET to oprogramowanie z rodziny Protect przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym. Jakie możliwości daje użytkownikom dostęp do programu ESET Protect i czym różnią się między sobą poszczególne wersje software’u?

Co to jest ESET Protect?

 

ESET Protect to propozycja od słowackiego producenta przeznaczona dla użytkowników firmowych, która ma za zadanie zdalne zarządzanie bezpieczeństwem na:

  • serwerach;
  • stacjach roboczych;
  • urządzeniach mobilnych.
eset obrazek
eset konsola

 

Ochrona urządzeń jest egzekwowana z poziomu konsoli, która pozwala na operowanie produktami ESET w środowisku sieciowym z dowolnego stanowiska.

Dzięki narzędziu firmy ESET możliwe jest kompleksowe zabezpieczenie sprzętu przed zagrożeniami cyfrowymi.

Rozwiązanie ESET składa się z szeregu komponentów, z których każdy jest odpowiedzialny za realizację innych funkcji.

Podstawowym elementem środowiska jest konsola internetowa. Z jej poziomu możesz zarządzać komputerami klienckimi, wdrażać rozwiązania ESET oraz wyświetlać podsumowania związane z działaniem aplikacji. W zależności od wyboru klienta konsola może być zarządzana w chmurze albo lokalnie. To pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdzi się w dużych działach IT.

Sama konsola jest uzupełniona o pakiet narzędzi, które usprawniają monitorowanie komputerów, w tym także zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Należy do nich m.in. ESET Management czy Rogue Detection Sensor. Dodatkowo użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzia pozwalającego na aktualizację bazy danych wirusów online oraz zdalną dystrybucję oprogramowania na komputerach należących do sieci.

eset konsola/panel zarządzania

Rozwiązania ESET pozwalają na szybkie, a przede wszystkim skuteczne wdrożenie polityki bezpieczeństwa, monitorowanie systemów pod kątem zagrożeń,a także błyskawiczne reagowanie na niebezpieczeństwa cyfrowe.

Różnice między poszczególnymi wersjami ESET Protect

Rozwiązania ESET Protect są oferowane w kilku różnych wersjach. Najmniej zaawansowane rozwiązania oferuje pakiet Essential lub Entry. Dla dużych korporacji lepszym rozwiązaniem będzie jeden z bardziej rozbudowanych wariantów, np. Enterprise lub Elite. Przyjrzyjmy się głównym różnicom, jakie dzielą od siebie poszczególne wersje ESET Protect.

ESET Protect Essential

Wersja Essential jest podstawową i najtańszą wersją oprogramowania ESET Protect. Umieszczono w niej Endpoint Antivirus, ale już nie funkcje o szerszym zasięgu, jak na przykład Endpoint Security (relacja tych funkcji jest analogiczna, jak w przypadku ESET NOD32 Antivirus oraz ESET Internet Security). W wersji Essential znajdują się też zabezpieczenia serwerów Server Security, ochrona przed ransomware, atakami ukierunkowanymi i szereg innych, przydatnych funkcji.

ESET Protect Entry

Wariant Entry został wyposażony w podstawowe funkcje gwarantujące bezpieczeństwo - Server Security dla ochrony serwerów oraz ESET Endpoint Security i Antivirus zapewniający zintegrowaną ochronę komputera przed botnetami, atakami typu Zero-Day, oprogramowaniem ransomware zarówno na płaszczyźnie serwerów, plików, baz danych, jak i platformy Microsoftu OneDrive.

Endpoint Security to oprogramowanie, które obsługuje:

  • dwukierunkowy firewall;
  • ochronę przed wiadomościami SPAM;
  • zarządzanie dostępem do stron WWW.

ESET Protect Advanced

Pakiet Advanced to wybór dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Ma wszystkie opcje znane z Entry, a do tego technologię Full Disc Encryption, czyli zaawansowane szyfrowanie dysków oraz LifeGuard Advanced.

To ostatnie rozwiązanie polega na wprowadzeniu dodatkowej warstwy zabezpieczającej w postaci chmury sandboxowej. Są do niej wysyłane próbki oprogramowania, które nie zostały jednoznacznie zidentyfikowane, jako zagrożenie. Następnie dane są poddawane zaawansowanej detekcji pod kątem złośliwego oprogramowania.

ESET Protect Complete

Wersja Complete obsługuje wszystkie funkcje znane z Advanced z tą różnicą, że LifeGuard został rozszerzony również na maile. Dodatkowo dodano zaawansowaną ochronę serwera pocztowego oraz ochronę aplikacji w chumurze dla Microsoft 365 oraz Google Workspace.

ESET Protect Mail Plus

W przypadku korzystania z Mail Plus użytkownik otrzymuje jedynie funkcję LifeGuard w wariancie dla wiadomości e-mail.

ESET Protect Enterprise

Wariant Enterprise jest zbliżony rozwiązaniami do Complete. Brakuje w nim jednak ochrony serwera pocztowego oraz pakietu Microsoft 365 i Google Workspace. W zamian za to licencja obejmuje ESET Inspect (wcześniej znany jako Inspector). Jego działanie polega na wykrywaniu incydentów, anomalii i naruszeń polityki bezpieczeństwa, a także tworzeniu raportów. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza w dużych sieciach obejmujących wiele komputerów.

ESET Protect Elite

Najbardziej zaawansowana spośród wszystkich wersji Protect. Oferuje zaawansowaną, wielowarstwową ochroną obejmującą każdą spośród wymienionych funkcji, a oprócz nich także możliwość wprowadzenia uwierzytelniania dwuskładnikowego 2FA gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Warto zwrócić uwagę, że każda wersja Protect może objąć ochroną nieograniczoną liczbę urządzeń (nawet pakiet Essential). Minimalna liczba stanowisk wynosi 5, a w przypadku najbardziej rozbudowanych wersji - Enterprise lub Elite - jest to 26 stanowisk. Licencja może być udzielona na 12, 24 lub 36 miesięcy i po tym czasie wymaga odnowienia.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły