Do czego służy CorelDRAW?

Rynek grafiki wektorowej rozwija się od kilku lat w bardzo szybkim tempie. Dlatego też coraz więcej grafików decyduje się na pracę właśnie z tym typem grafiki. Potrzebne do tego jest oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Na rynku obecnie znaleźć można dwóch liderów. CorelDRAW oraz Photoshop. Ten drugi jest dobrze znany, ale warto poświęcić odrobinę uwagi programowi Corel, udzielając odpowiedzi na takie pytania, jak: CorelDRAW co to oraz (a może przede wszystkim!) do czego wykorzystać program CorelDRAW.

CorelDRAW - program do tworzenia grafiki wektorowej

CorelDRAW stworzono z myślą o grafice wektorowej. Program ten wykorzystuje się głównie w branży marketingowej i w reklamie, gdzie przygotowuje się dużą ilość materiałów do druku. CorelDRAW wykorzystuje się do tworzenia broszur, wizytówek, logo, materiałów reklamowych, ilustracji itd.

CorelDraw do czego służy

Zaletą CorelDRAW jest to, że jest to naprawdę wygodne w obsłudze narzędzie do pracy z grafiką wektorową. Oczywiście Adobe Photoshop to program bardziej popularny, jednak Corel również ma sporo do zaoferowania.

O co chodzi w grafice wektorowej?

Zasadniczo w grafice można spotkać się z dwoma terminami. Pierwszy to grafika rastrowa (czyli popularna bitmapa), drugi zaś to grafika wektorowa. Zasadniczo jak sama nazwa wskazuje, bazuje ona na wektorach, czyli figurach bądź bryłach geometrycznych, które są umieszczone na układzie współrzędnych. Stosuje się ją głównie w modelowaniu 3D, a jej zaletą jest relatywnie mały rozmiar plików.

Jej największą zaletą jest jednak to, że jest ona grafiką bezstratną. Innymi słowy niezależnie od jej powiększania czy zmniejszania, nie traci ona na swojej jakości. Między innymi dlatego jest tak popularna w marketingu.

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite

Firma Corel wypuściła na rynek w roku 2022, najnowszy pakiet CorelDRAW Graphics Suite. Rywalizacja między Corel a Adobe trwa od lat i widać, że obie firmy nie odpuszczają. Wskazuje na to ten produkt firmy Corel, który jest jednym z najlepszych narzędzi do projektowania grafiki. W skład pakietu wchodzą następujące programy:

CorelDraw icon

 • CorelDRAW - program służący do tworzenia grafiki wektorowej; można w nim tworzyć np. przepiękne materiały reklamowe;

Corel PHOTO-PAINT icon

 • Corel Photo-Paint - aplikacja do edycji zdjęć. Corel Photo-Paint służy do pracy z grafiką rastrową;

Corel Font Manage icon

 • Corel Font Manager - aplikacja do zarządzania czcionkami. Przydatne np. do projektowania logo firmy;

Corel After Shot HDR icon

 • Corel After Shot HDR - czyli rozbudowany edytor fotografii umożliwiający przygotowywanie projektów w formacie HDR oraz w RAW;
 • Corel PowerTrace - narzędzie służące do zamiany map bitowych w grafiki wektorowe przy wykorzystaniu rozbudowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Świetne narzędzie do projektowania i pracy ze skomplikowaną grafiką wektorową;

CorelDRAW.app icon

 • CorelDRAW.app - możliwość logowania się w aplikacji internetowej z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto CoreDRAW.app daje również możliwość sprawdzenia stworzonego przez grafika projektu w Internecie (przydatne dla klientów i partnerów biznesowych);
 • CorelDRAW.app for iPad - jest to dedykowana aplikacja CorelDRAW do iPadów;
 • CorelDRAW.app for Microsoft Teams - aplikacja łącząca się z programem Microsoft Teams;

Corel oferuje również pakiet CorelDRAW Technical Suite, w którym znajdują się takie programy jak Corel Designer przeznaczony do dokumentacji technicznej. Zarówno CorelDRAW Graphics Suite, jak i Technical Suite to zestawy potężnych narzędzi.

CorelDRAW zastosowanie

Jak widać wybierając oprogramowanie marki Corel, grafik otrzymuje zestaw naprawdę przydatnych programów, z których każdy posiada szereg ułatwiających pracę funkcji. Narzędzia te sprawiają, że program CorelDRAW pozwala na:

 • przekształcanie map bitowych;
 • dopasowywanie map bitowych (balans kolorów, mikser kanałów itd.);
 • projektowanie graficzne np. materiałów marketingowych;
 • wykonywanie skomplikowanych projektów;
 • tworzenie obiektów wektorowych 3D;
 • opcja rysowania w perspektywie;
 • tworzenie styli obiektów;
 • tryb rysowania "Symetria" oraz "Cień Blokowy";
 • okno dokowane "Faza", "Narzędzia Cienia"
 • okno dokowane "Dopasowania";
 • tworzenie ilustracji wektorowych;
 • edycja dokumentów tekstowych pod kątem graficznym;

Jak widać CorelDRAW wychodzi naprzeciw potrzebom użytkownika. Jest to jeden program, który oferuje dziesiątki, jeżeli nie setki możliwości. Edycja zdjęć, rysowanie, tworzenie grafik itd. jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne jak teraz. Dlatego też subskrypcja programu CorelDRAW to dobry wybór dla każdego grafika, zwłaszcza takiego, który zajmuje się grafiką wektorową.

Jedyną wadą programu są jego wymagania co do systemu operacyjnego. Corel jest dostępny wyłącznie na komputer z systemem Windows lub macOS, nie działając na komputerach obsługiwanych przez systemy bazujące na Linuxie. To jednak niewielka wada programu CorelDRAW. Niektórzy zwracają uwagę również na wysokie wymagania sprzętowe oprogramowania. Potężne podzespoły i wielordzeniowy procesor Intel, to dla starszego sprzętu komputerowego, ściana nie do przebicia. Jednakże, jeżeli chodzi o grafikę wektorową, jest to zjawisko dość powszechne. Pożera ona bowiem bardzo dużo mocy obliczeniowej.

Program CorelDRAW kontra Adobe Illustrator - co wybrać?

Oczywiście CorelDRAW nie jest jedynym programem, który oferuje możliwość pracy na projektach z wykorzystaniem grafiki wektorowej. Największym konkurentem jest Adobe Illustrator, czyli oprogramowanie o podobnych właściwościach jak CorelDRAW.

Użytkownicy do teraz zastanawiają się który pakiet wybrać? CorelDRAW Graphics Suite czy pakiet od Adobe? Szczerze mówiąc, jeżeli chodzi o wybór pakietu, to nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. W oparciu o setki wypowiedzi grafików wygląda na to, projektowanie w obu programach jest wygodne i przyjemne. Oba programy oferują również podobne narzędzia i materiały do pracy.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewną rzecz. Mianowicie wygląda na to, że część drukarni współpracuje tylko z plikami w formacie CDR i nie ma wyjścia, jak używać wyłącznie CorelDRAW. Ponadto utarła się również opinia, że Corel jest bardziej techniczny, a Illustrator artystyczny. Podsumowując, wybór programu powinien być podparty jedynie indywidualnymi preferencjami grafika.

W kategorii: Poradniki

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły