Jak chronić swoją prywatność i dane korzystając z internetu?

Ochrona danych w Internecie to temat niezwykle ważny i szokujące czasem wydaje się, że użytkownicy Internetu kompletnie ignorują ten temat. Cyberprzestępcy nie mają żadnego problemu ze zdobywaniem ważnych danych. Ludzie często korzystają z jednego hasła do wszystkiego, zamiast z różnych haseł, nie wiedzą, jak ważne są znaki specjalne, otwierają maile od nieznanych nadawców itd. Dlatego też tak ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników zwłaszcza podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

Błędy podczas korzystania z kont społecznościowych

Prawdziwą plagą, jeżeli chodzi o kradzieże tożsamości i szeroko pojętą cyberprzestępczość są serwisy społecznościowe. Ludzie, którzy posiadają konta na portalach społecznościowych, wręcz nagminnie umieszczają na nich swoje wrażliwe dane czy informacje, które dla przestępcy są prawdziwym rarytasem. Chwalą się np. zdobyciem prawa jazdy, wrzucając jego zdjęcie wraz z wszystkimi informacjami takim jak PESEL etc. A przecież prawo jazdy to też dokument tożsamości. Można go wykorzystać np. do wzięcia pożyczki.

O problemie najlepiej świadczą dwie głośne sprawy związane właśnie z wykorzystaniem portali społecznościowych do dokonania przestępstwa. Pierwsza z nich dotyczyła młodej kobiety, która chwaląc się nową kartą kredytową, udostępniła wszystkie swoje prywatne dane, łącznie z numerem dowodu osobistego, karty itd. Zanim zdała sobie sprawę ze swojej pomyłki, było już po wszystkim, konto zostało wyczyszczone.

Druga sytuacji dotyczyła rodziny, która pochwaliła się, że wyjeżdża na wczasy na tydzień za granicę. Na portalu społecznościowym były umieszczone wszystkie informacje takie jak miejsce zamieszkania rodziny, a nawet zdjęcia domu i jego wnętrza i informacje dotyczące dokładnego adresu. Gdy wrócili do domu, okazało się, że wszystko zostało skradzione. To pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci.

Jak bezpiecznie wysłać skan dowodu osobistego - numer dowodu osobistego?

O ile użytkownicy Internetu strasznie nonszalancko podchodzą do tematu bezpieczeństwa swoich danych, o tyle wysyłanie skanu dowodu osobistego, już budzi u nich obawy. Co akurat jest bardzo dobrą podstawą. Należy bowiem chronić dane osobowe. Skan dowodu osobistego jest dokumentem wymaganym na przykład do zawierania umów przez Internet. Wykonuje się go na jeden z trzech sposobów:

  • zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym lub tabletem;
  • zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym;
  • skan wykonany przy użyciu tradycyjnego skanera.

Skan musi być czytelny i zawierać wszystkie potrzebne dane biometryczne. O taki skan mogą prosić banki, BIK, można je również bezpiecznie wysłać do innej instytucji finansowej. W przypadku wątpliwości wystarczy poprosić daną instytucję o potwierdzenie np. podczas rozmowy telefonicznej.

A jak zabezpieczyć dane np. numer PESEL, który nie jest potrzebny do podpisania umowy? Można go na przykład zamazać w znanym wszystkim programie Microsoft Paint. Można również zabezpieczyć go znakiem wodnym, czy zapisem, że jest on przeznaczony tylko do odczytu i użytku danej firmy. Skany powinny być także wysyłane nie za pomocą klasycznej poczty elektronicznej, lecz np. przez szyfrowaną stronę (takie rozwiązanie oferuję np. banki).

Warto pamiętać, że podstawę prawną do stawiania takich wymogów przez niektóre instytucje jest art. 112b ustawy Prawo Bankowe, który głosi, że: "banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.". Innymi słowy, banki mogą o to prosić, na przykład na potrzeby wykonania transakcji.

Co to jest VPN?

W dyskusjach na temat bezpieczeństwa w Internecie często można natknąć się na termin VPN. VPN to skrót od "Virtual Private Network" czyli wirtualna sieć prywatna. Jak sama nazwa wskazuje, VPN zapewnia bezpieczeństwo połączenia z Internetem i chroni prywatność użytkownika w sieci. VPN tworzy tak zwany szyfrowany tunel dla danych. Ukrywa adres IP i pozwala na bezpieczne korzystanie z sieci nawet w miejscach publicznych. Mówiąc kolokwialnie, korzystając z VPN jesteśmy niewidzialni.

Jeżeli chcesz chronić swoje dane osobowe, to inwestycja w VPN jest naprawdę dobrym pomysłem. Powszechną praktyką jest również używanie VPN-u podczas korzystania z sieci firmowej. W ten sposób firma dba o to, żeby wrażliwe dane nie wpadły w niepowołane ręce. Na podobnej zasadzie działa tryb incognito, często wbudowany w przeglądarki internetowe. Warto jednak pamiętać, że w trybie incognito użytkownik nie jest tak zabezpieczony, jak wtedy, kiedy korzysta z VPN. Gdyż tryb ten w głównej mierze, ukrywa po prostu wyniki wyszukiwania np. w Google, kiedy użytkownik poszukuje jakichś informacji.

Bezpieczeństwo w Internecie - jaki program wybrać?

Korzystając z sieci, użytkownik niemal bez przerwy jest narażony na ataki cyberprzestępców. Dlatego właśnie stworzono programy, które mają pomóc użytkownikom w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci. Jeżeli nie masz pewności, jaki program VPN wybrać, to poniżej znajduje się lista najlepszych z nich.

  1. Nord VPN - niemal na każdej liście o oprogramowaniu VPN znaleźć można właśnie Nord VPN. Jest to jeden z najlepszych programów tego typu. Nord VPN jest naprawdę potężnym narzędziem: jest wyposażony między innymi w wyłącznik, który gwarantuje, zatrzymanie działania różnych aplikacji, które mogłoby zniszczyć tunel VPN. Ponadto Nord VPN ma funkcje blokowania reklam i chroni przed złośliwym oprogramowaniem. Jest również bardzo łatwy w obsłudze. Po wpisaniu rodzaju aktywności, którą użytkownik chce uprawiać poprzez Virtual Private Network, rozwinie się lista z najlepiej pasującymi serwerami. Można w ten sposób np. połączyć się z amerykańskim serwisem Netflixa.
  2. Avast SecureLine VPN - firma Avast specjalizuje się w bezpieczeństwie już od wielu lat. W końcu Avast jednym z najpopularniejszych antywirusów dostępnych na rynku. Jak widać jednak, przedsiębiorstwo zainteresowało się również tematyką VPN. Avast to tani i dobry wybór dla użytkowników, którzy chcą chronić swoje dane w sieci. Avast szyfruje adres IP użytkownika i zapobiega jego śledzeniu np. kiedy ten korzysta z publicznego Wi-Fi czy HotSpota. Avast Secure Line VPN wykrywa np. fałszywe HotSpoty, blokuje ataki typu man-in-the-middle oraz nie pozwala snifferom pakietów na zdobycie informacji o użytkowniku. Avast Secure Line VPN jest dostępny zarówno dla użytkowników komputerów, jak i smartfonów.
  3. AVG Secure VPN - AVG Secure VPN szczególnie dobre prezentuje się pod względem ceny. Jest to jeden z najtańszych VPN-ów dostępnych na rynku. Jego subskrypcja (w zależności od pakietu), kosztuje poniżej 15 zł za miesiąc. Można go pobrać na komputer z system Windows, na komputery Mac, a także na smartfony zarówno z Androidem, jak i z iOS-em. W przeciwieństwie do droższych programów, nie ma on żadnych, wyszukanych dodatkowych opcji, ale świetnie sprawdza się w swojej pracy.
  4. G Data VPN - G Data VPN to potężne narzędzie, które oferuje aż 2000 serwerów VPN w 75 lokalizacjach na całym świecie. Zapobiega on również szpiegowaniu i snoopingowi. Jego specjalną opcją jest zapobieganie "dławieniu" prędkości przez dostawcę Internetu. Innymi słowy, Wi-Fi zawsze będzie działać tak jak trzeba.
  5. F-Secure Freedome VPN - F-Secure to uznana firma, która zdobyła pozycję na europejskim rynku zabezpieczeń. Siedziba producenta w Finlandii jest równoznaczna z zapewnieniem stosowania przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony danych i handlu. Firma działa na tym rynku od 30 lat i to widać, wielu użytkowników chwali sobie bowiem skuteczność Freedome VPN.
  6. Bitdefender Premium VPN - Bitdefender Premium VPN to ciekawe rozwiązanie, łączące ze sobą zarówno antywirusa, jak i serwis VPN. Kolekcja narzędzi zawartych w tym pakiecie sprawia, że użytkownik jest bezpieczny niezależnie od typu zagrożenia. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą mieć wszystkie potrzebne zabezpieczenia w jednym miejscu. Bitdefender VPN chroni adresy e-mail, wysyłane do innych osób, dba o bezpieczeństwo dokumentów użytkownika, oferuje bezpieczne przesyłane strumieniowe i wiele innych opcji. Do tego nie obciąża systemu.

Rozwaga to podstawa bezpieczeństwa w sieci

Odpowiedni program zabezpieczający to nie wszystko. Zawsze bowiem istnieje ryzyko kradzieży danych. Podstawą jest więc rozwaga. Konieczne jest to, abyś za każdym razem, korzystając z Internetu, dbał o swoje dane. Jak to robić? Oto krótka lista dobrych praktyk:

  • korzystaj z sieci z rozwagą,
  • zwracaj uwagę na wszystkie niepokojące sygnały,
  • twórz regularne kopie zapasowe systemu,
  • nie używaj tego samego hasła do wszystkiego (skorzystaj z menedżera haseł),
  • nie zapisuj zapamiętanych loginów w przeglądarce,
  • chroń dokumenty hasłem,
  • nie podłączaj kart pamięci bez ich uprzedniego sprawdzenia,
  • zweryfikuj kontakt, który próbuje dodzwonić się do Twojego telefonu,
  • zwróć uwagę, czy maile wysyłane na Twój komputer nie pochodzą z dziwnego, nieznanego Tobie źródła,
  • nie wchodź w dziwne wiadomości, a jeżeli komputer czy telefon odmówi posłuszeństwa, przywróć ustawienia fabryczne.

Może to się wydawać oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. Dlatego też każdego trzeba uczulić na te aspekty bezpieczeństwa. Są to niezwykle przydatne informacje, które pomogą Ci chronić swoje dane osobowe.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły