Outlook czy Thunderbird - który program pocztowy wybrać?

Korzystanie z poczty elektronicznej to w dzisiejszych czasach codzienność. Zwykle e-maile sprawdzamy kilkanaście razy dziennie nie tylko na komputerze desktopowym lub laptopie, ale także w telefonie komórkowym. Wybór klienta pocztowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ program do użytku domowego i dla małych lub średnich firm powinien wyróżniać się nieco innymi funkcjami. Analizujemy, jakie możliwości ma popularny klient pocztowy Microsoft Outlook i porównujemy go z Mozilla Thunderbird. Który z nich wybrać i dlaczego?

Czym jest klient poczty elektronicznej i dlaczego go potrzebujesz?

Klient poczty e-mail to aplikacja służąca do obsługi poczty e-mail. Pozwala na odbieranie i wysyłanie e-maili. W zależności o tego, w którym kierunku następuje wymiana wiadomości, programy pocztowe korzystają z protokołu SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol) - dla wysyłania albo POP3 lub IMAP dla odbioru. Standardem w przypadku większości klientów jest też MIME (ang. Multipurpose Internet Mail Extensions), który pozwala na załączanie do wiadomości plików niebędących bezpośrednio jej treścią. W ten sposób do wiadomości e-mail możesz dołączyć dowolny plik nieprzekraczający określonej objętośc

Programów pocztowych służących do wysyłania i odbierania wiadomości e-mail są dziesiątki. Wśród nich można wymienić, chociażby Alpine, eM Client, Mailpile, czy Netscape Messenger. Jedne z najbardziej znanych aplikacji oferujących intuicyjny interfejs oraz rozbudowane możliwości to Outlook od firmy Microsoft, oraz Thunderbird autorstwa Mozilli.

Który klient pocztowy jest najlepszy?

Microsoft Outlook. Podstawowe możliwości klienta poczty

Z klientem poczty Outlook można w wygodny sposób zarządzać swoimi mailami. Oprócz tego posiada wbudowany kalendarz (wraz z funkcją przypominania o spotkaniu), przechowuje dane kontaktów (imiona, nazwiska i numery telefonów). Poczta pozwala też na śledzenie zadań, czyli czynności, które mają zostać wykonane - zarówno przez użytkownika, jak i inne osoby, np. współpracowników.

W prosty sposób możliwe jest szyfrowanie wiadomości. Za pośrednictwem jednego przycisku można przekonwertować treść maila w tekst, który będzie nieczytelny. Mogą go odkodować wyłącznie osoby dysponujące kluczem prywatnym sparowanym z kluczem publicznym.

Zaawansowane funkcje poczty elektronicznej Outlook

Korzystanie z kont pocztowych Outlook to także dostęp do wielu przydatnych na co dzień rozwiązań, w tym:

  • przypominania o braku dodania załącznika w przypadku pojawienia się w treści maila określonych fraz;
  • możliwość współdzielenia wątków wiadomości z innymi użytkownikami poprzez korzystanie z opcji wspominania (dodanie znaku “@” przed imieniem i nazwiskiem);
  • automatyczne przenoszenie do kalendarza informacji o lotach samolotowych, rezerwacji w hotelach, czy rezerwacji samochodu w wypożyczalni);
  • system alertów dotyczący wiadomości spełniających określone kryteria (np. nadawcę).

Outlook jest częścią pakietu Microsoft 365, a także starszych pakietów aplikacji biurowych, jak np. Office 2021. Działa zarówno na komputerach z systemem Windows i macOS oraz urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS. Jako część pakietu Office Outlook jest płatny.

Dostępny jest też Outlook w formie webowej. W tym ostatnim wariancie do korzystania ze skrzynki e-mail nie ma potrzeby instalowania jakiejkolwiek aplikacji. Dostęp do klienta poczty uzyskasz z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu. Aplikacja webowa jest bezpłatna.

Outlook

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird jest reklamowany, jako wolny od komercyjnego wpływu firm, a także działań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. A jak z punktu widzenia użytkowników prezentuje się jego funkcjonalność względem poprzednich wersji aplikacji?

Ułatwiono konfigurację kont pocztowych. Teraz wystarczy wprowadzić tylko nazwę użytkownika, adres e-mail oraz hasło. Nie trzeba już ręcznie uzupełniać informacji o protokołach. Podobnie jak w Outlooku znajdziemy tutaj przypomnienia o brakujących załącznikach, możliwość zarządzania książką adresową oraz rozbudowane narzędzia do filtrowania wiadomości. Wśród innych rozwiązań warto wymienić m.in.:

  • wygodne otwieranie wiadomości w nowych kartach przeglądarki;
  • możliwość grupowania folderów;
  • udostępnianie dużych plików przez chmurę;
  • ochronę prywatności, algorytmy wyszukiwania phishingu oraz sprawniejszą identyfikację spamu.

Mozilla Thunderbird to w pełni darmowy program do obsługi poczty e-mail. Warto wspomnieć, że sama aplikacja ma strukturę otwartą (open source) co oznacza, że łatwo nałożyć na program dodatkowe wtyczki. Może być to np. nowa wersja książki adresowej (Card Book), inteligentne szablony (Smart Template 4), czy adnotacje z przypomnieniami (XNote++).

Podobnie jak w przypadku Outlooka, Thunderbird działa na komputerach z systemem Windows i macOS, a dodatkowo także Linux (choć tutaj sam producent odsyła do dokumentacji software’u, co sugeruje, że nie w każdym przypadku będzie to możliwe lub wygodne).

Mozilla Thunderbird

Microsoft Outlook, czy Mozilla Thunderbird - który z nich wybrać?

Jeśli chodzi o główne wady klienta Thunderbird, wskazuje się przede wszystkim na wolniejszy rozwój aplikacji (a więc też i zabezpieczeń) niż w przypadku programów komercyjnych. Aplikacja nie ma natywnie wbudowanego kalendarza i listy zadań, choć mogą one zostać dodane poprzez wtyczki. Brakuje także wersji aplikacji na urządzenia mobilne, choć Mozilla już jakiś czas temu ogłosiła, że pracuje nad Thunderbirdem na system Android. Thunderbird jest w pełni darmowy, co stanowi jego dużą zaletę, jeśli zależy nam przede wszystkim na kliencie pocztowym bez szczególnie rozbudowanych opcji.

Z kolei Outlook jest trudniejszy w skonfigurowaniu. Z drugiej strony aktualizacje programu pojawiają się częściej, więc aplikacja jest bardziej dynamicznie dopasowywana do potrzeb użytkowników. Jako ciekawostkę można też wskazać, że Outlook integruje się łatwo z platformą do połączeń wideo Microsoft Teams oraz serwisem LinkedIn.

Na pytanie o to, który z klientów poczty jest lepszym wyborem trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Outlook jako program pozwala na nieco więcej. Doskonale pasuje do systemów Windows i rozwija się szybko. Decyduje się na niego większość firm, które potrzebują zadbać o sprawny obieg wiadomości. Thunderbird będzie świetnym wyborem na potrzeby użytkowników domowych. Może nie pozwala na tak duży stopień konfiguracji, ale nadal ma wbudowane wiele różnych funkcji, które łatwo rozbudować, instalując kolejne plug-in’y.

Bitdefender Logo

Mozilla Thunderbird

Norton Logo

Outlook

Zarządzanie wieloma kontami
Filtrowanie i sortowanie wiadomości
Wsparcie dla IMAP/POP
Szyfrowanie wiadomości
Dostępność na różne platformy
Automatyczne odpowiedzi
Personalizacja interfejsu
Darmowy i otwarty kod źródłowy
Kalendarz
Zarządzanie zadaniami
Integracja z innymi aplikacjami
Wsparcie dla klientów biznesowych
Wsparcie techniczne
Wsparcie dla Exchange
W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły