Czyszczenie komputera: przegląd najlepszych programów

Każdy komputer w toku wieloletniego działania gromadzi na swoim dysku coraz większą liczbę niepotrzebnych plików oraz nieużywanych aplikacji. Prędzej czy później nawet najbardziej wydajna maszyna ulegnie ciężarowi zbędnych danych i spowolni swoją pracę. Nie jesteś jednak skazany na żmudne, ręczne oczyszczanie komputera i usuwanie najróżniejszych plików — możesz zdać się na specjalny programów do czyszczenia, który zaprowadzi porządek na Twoim dysku i poprawi wydajność. Jakie są więc najlepsze programy do czyszczenia komputera?

Czyszczenie komputera z Avast Cleanup Premium

Potrzebne Ci rozwiązanie, które pozwoli przeprowadzić porządne czyszczenie systemu Windows na domowym komputerze? Jednym z lepszych programów, które możesz wykorzystać do tego celu jest Avast Cleanup Premium. Wykupując jedną licencję, możesz zwiększyć wydajność aż 10 różnych urządzeń, operujących na różnych systemach - Windows, iOS bądź macOS. Podobnie jak wiele podobnych programów, Cleanup Premium potrafi znaleźć nieużywane pliki i usunąć je zwalniając miejsce na dysku. Co istotne, nie jest konieczne regularnie przeprowadzanie ręcznego skanowania dysku — Avast Cleanup Premium może na bieżąco monitorować sytuację na dysku i od razu usuwać niepotrzebne już pliki (np. tymczasowe dane potrzebne tylko przy instalacji programów).

Avast CleanUp Premium

Dodatkowo rozwiązanie od Avast może być także wykorzystane do "uśpienia" nieużywanych aplikacji, by uwolnić moc przerobową urządzenia. Avast Cleanup Premium może też pomóc przyspieszyć urządzenie, samodzielnie aktualizując wszystkie kluczowe aplikacje, usuwając błędy związane z wadliwym działanie dysku twardego, a także oczyszczając rejestr. Z wszystkich tych funkcji możemy skorzystać z poziomu intuicyjnego menu, jest to więc znakomite rozwiązanie nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Marka
Avast
Cena
129-209zł
Lista urządzeń
10 komputera PC, Mac, smartfona lub tabletu
Wersja darmowa
30 – dniowy okres próbny

Avast Cleanup Premium z naszej oferty:

Avast

Avast Cleanup Premium 10PC/12mc

Avast

Avast Cleanup Premium 10PC/24mc

Kontrola "zdrowia" komputera z CCleaner

Kolejnym rozwiązaniem na liście godnych uwagi programów do czyszczenia komputera jest CCleaner. Ta aplikacja również sprawdzi się, gdy chcesz zlikwidować zbędne pliki czy też poprawić bezpieczeństwo korzystania z sieci poprzez usuwanie cookies podczas surfowania po internecie.

CCleaner Professional

Twórcy CCleaner chwalą się również funkcją Health Check CCleaner — to moduł programu, który samodzielnie analizuje stan dysku oraz systemu i w razie potrzeby sam przeprowadza stosowane działania, takie jak oczyszczanie dysku czy ściąganie aktualizacji. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na ten program do czyszczenia i optymalizacji komputera w wersji Professional Plus 3PC, otrzymasz też do dyspozycji bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak Recuva Professional, pozwalające odzyskać treści utraconych folderów. CCleaner to zatem rozwiązanie, które umożliwia nie tylko usuwanie danych, ale i również ich odzyskiwanie.

Marka
Piriform
Cena
79-129zł
Lista urządzeń
1 komputer PC (Windows)
Wersja darmowa
14 – dniowy okres próbny

CCleaner z naszej oferty:

Piriform

CCleaner Professional

Piriform

CCleaner Professional Plus - 3 stanowiska

Nero TuneItUp: kompatkowe, wydajne rozwiązanie

Potrzebne Ci bardziej kompaktowe, ale w dalszym ciągu wydajne oprogramowanie do czyszczenia Windowsa? Sprawdź co oferują rozwiązania z serii Nero TuneItUp — programy od Nero nie mają co prawda aż tak szerokiego zestawu (niekiedy dość egzotycznych) funkcji, jak jest to w przypadku opisanego powyżej Avast Cleanup Premium, ale i tak znakomicie sprawdzają się w roli programów do oczyszczania PC.

Nero TuneItUp PRO

Poza tą podstawową kwestią, twórcy Nero Tune It Up skupili się na przyspieszeniu poruszania się po internecie. Wśród funkcji znalazła się między innymi opcja przeprowadzenia analizy sieci, a następnie zmodyfikowania jej ustawień pod kątem wydajności. Wśród dodatkowych opcji wykraczających poza czyszczenie i optymalizację Windowsa warto mieć też na uwadze funkcje zwiększające oszczędność energii, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności urządzenia. Ten dodatek z pewnością docenią szczególnie posiadacze komputerów mobilnych.

Marka
Nero
Cena
129zł
Lista urządzeń
1 komputer PC (Windows)
Wersja darmowa
brak

Nero TuneItUp PRO z naszej oferty:

Nero

Nero TuneItUp PRO

EaseUS Partition Master: pełna kontrola nad partycjami

Dotychczas na tej liście pojawiły się wydajne i stosunkowo proste w obsłudze programy, z którymi poradzi sobie nawet laik w dziedzinie obsługi komputera czy urządzeń mobilnych. Nie brakuje jednak bardziej zaawansowanych rozwiązań, pozwalających na uzyskanie większej kontroli nad zawartością dysku. Przykład takiego softu to EaseUS Partition Master Professional. To prawdopodobnie najlepszy cleaner na komputer, jeżeli interesuje Cię pełna kontrola nad partycjami Twojego PC: korzystając z niego możesz je przenosić, łączyć czy też dodawać do nich przestrzeń jeszcze nie zaalokowaną w celu pełnego wykorzystania przestrzeni dysku.

EaseUS Partition Master

Z Partition Master możesz też skorzystać do kopiowania dysków bądź partycji, bądź migrowania całych systemów operacyjnych. Dostępne są też bardziej zaawansowane funkcje w rodzaju konwertowania systemów plików np. z FAT na NTFS i partycji logicznych na podstawowe. Pamiętaj, że poza tymi funkcjami EaseUS zawiera również narzędzia umożliwiające czyszczenie i optymalizację Windowsa typowe dla takich programów, więc nie wszystkie działania musisz przeprowadzać "ręcznie" - program np. dokona automatycznego wyszukania i usunięcia zbędnych plików.

Marka
EaseUS
Cena
231-349zł
Lista urządzeń
1 komputer PC (Windows)
Wersja darmowa
30 – dniowy okres próbny

EaseUS Partition Master z naszej oferty:

EaseUS

EaseUS Partition Master Professional

EaseUS

EaseUS Partition Master Professional (z aktualizacjami)

Ashampoo WinOptimizer 25, czyli jak usunąć śmieci z komputera z Windows?

Niektóre ze wspomnianych powyżej rozwiązań sprawdzają się równie dobrze w przypadku systemów Windows, macOS czy Android. Co jednak gdy zależy Ci na programie, który został stworzony tylko po to, by skutecznie przeprowadzać czyszczenie Windowsa? W takiej sytuacji warto mieć na uwadze program Ashampoo WinOptimizer 25. Korzystając systemu tzw. telemetrii, WinOptimizer cały czas monitoruje pracę Windowsa, starając się jak najlepiej poprawić jego wydajność. Nie tylko jest w pełni kompatybilny z wersjami Windowsa 10 oraz 11, ale i również jest przystosowany do współpracy z nowoczesnymi, wielordzeniowymi CPU — korzystając z tego programu możesz nawet na bieżąco kontrolować ich obciążenie.

Ashampoo WinOptimizer 25

Twórcy programu zapewniają również, że w związku z ich skupieniem na jednym systemie operacyjnym, czyszczenia komputera (także i w przypadku obszarów krytycznych dla funkcjonowania systemu operacyjnego od Microsoft) przy pomocy Ashampoo WinOptimizer 25 jest szczególnie wydajne. Możesz również liczyć na sprawniejsze i bezpieczniejsze wyszukiwanie w internecie, dzięki menadżerowi "ciasteczek" gwarantującym pełną kontrolę nad cookies instalowanych podczas odwiedzania witryn w sieci.

Marka
Ashampoo
Cena
109zł
Lista urządzeń
1 komputer PC (Windows)
Wersja darmowa
brak

Ashampoo WinOptimizer 25 z naszej oferty:

Ashampoo

Ashampoo WinOptimizer 25

Jeżeli potrzebny Ci wydajny i prosty w obsłudze program do czyszczenia i optymalizacji dysku, sprawdź co oferują rozwiązania takie jak Avast Cleanup Premium, CCleaner czy Nero Tune It Up. Każdy z nich sprawdza się znakomicie, gdy chcesz wyczyścić komputer, a pewne różnice istnieją jedynie w dodatkowych, opisanych powyżej funkcjach. Gdy natomiast potrzebujesz narzędzia dającego większą kontrolę nad zawartością dysku, zainteresować Cię może EaseUS Partition Master, umożliwiający między innymi kopiowanie partycji. Z kolei, jeżeli należysz do absolutnych zwolenników systemu Windows, optymalną opcją może być Ashampoo WinOptimizer całkowicie dedykowany temu systemowi.

W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły