Wirtualny pulpit. Do czego służy i jak go stworzyć w systemie Windows?

W trakcie pracy nierzadko otwieramy masę okienek, między którymi przełączamy się za pomocą klawiatury kombinacją klawiszy Alt i Tab. Im więcej okien tym większy chaos, utrudniający znalezienie właściwej aplikacji. W takiej sytuacji przydatny okaże się wirtualny pulpit.

Co to jest wirtualny pulpit?

Wirtualne pulpity nie są żadną nowością. Jest to funkcjonalność znana od dawna właścicielom urządzeń marki Apple. Z wirtualnych pulpitów od lat korzystali także użytkownicy systemów Linux. Wirtualny pulpit dla produktów Microsoft pojawił się dopiero w systemie Windows 10.

Czym jest pulpit, każdy wie. To na nim przeglądamy otwarte okna aplikacji, gromadzimy ikony i uzyskujemy szybki dostęp do najważniejszych funkcji na naszym komputerze. Natomiast nowy wirtualny pulpit to po prostu inny pulpit działający trochę, jak dodatkowa zakładka w przeglądarce internetowej. Uruchomione dotychczas pliki i programy w dalszym ciągu pozostają aktywne na pierwszym pulpicie, a na drugim otrzymujemy puste miejsce na nowe funkcje.

Zalety pracy z wirtualnymi pulpitami wg. Microsoftu mogą być następujące:

  • Łatwość kontroli poszczególnych pulpitów,
  • Więcej przestrzeni na ekranie, tzn. możliwość grupowania poszczególnych okien,
  • Z wirtualnym pulpitem masz możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy poszczególnymi lub grupami okien.

Gdy w tle działa wirtualny pulpit system operacyjny wymaga dodatkowych zasobów sprzętowych do stabilnej pracy. Analogicznie każdy kolejny nowy wirtualny pulpit wydziela na komputerze dodatkowe zasoby pamięci RAM i procesora.

Podpowiadamy jak utworzyć nowy wirtualny pulpit w Windows 10

Chcąc stworzyć wirtualny pulpit w celu grupowania otwartych aplikacji w Windows 10, należy wykonać następujące czynności: naciskając klawisze Windows + Tab, otwieramy okno widoku zadań (task view), gdzie wybieramy opcję „nowy pulpit”.

Wrtualny puplpit Windows 10

Uruchomienie nowych przestrzeni roboczych bez problemu wykonamy także skrótem na klawiaturze: Ctrl + Windows + D. Pomiędzy pulpitami przełączamy się klawiszami Ctrl + Windows + strzałki w lewo/w prawo.

Przełączanie pulpitów Windows 10

Aplikacje zostają przypisane do pulpitu, na którym zostały uruchomione. Dlatego komenda Alt + Tab przełącza między programami wyłącznie w obrębie akurat uruchomionego pulpitu. Skrótem Ctrl + Windows + F4 zamykamy każdy dodatkowy pulpit.

Przydatne skróty klawiszowe

Wirtualne pulpity w Windows 10 spokojnie ogarniemy, użytkując skróty klawiszowe systemu Windows:

  • WIN + CTRL + strzałka w prawo lub lewo - przechodzenie pomiędzy wirtualnymi pulpitami (lewo/prawo),
  • Alt + Tab - przejście do następnego (z Shift – poprzedniego) otwartego okienka,
  • WIN + CTRL + D - nowy pulpit wirtualny w Windows 10,
  • WIN + CTRL + F4 - zamknięcie aktualnego pulpitu,
  • WIN + TAB - uruchomienie listy zadań.

Jak przenosić aplikacje pomiędzy wirtualnymi pulpitami?

Czy wirtualny pulpit Windows pozwala na przenoszenie wybranego okna aplikacji na inny pulpit? Chcąc przerzucić konkretne okno z jednego wirtualnego pulpitu na inny wirtualny pulpit, należy włączyć listę zadań za pomocą skrótu Win + TAB albo ikonki widok zadań (task view). Płynnie przechodzimy myszką między uruchomionymi pulpitami oraz metodą przeciągnij i upuść, chwytamy i przenosimy okna między nimi.

Zastosowania wirtualnych pulpitów w systemie Windows

Wirtualne pulpity Windows 10 pozwalają pracować nad wieloma zadaniami jednocześnie, bez obawy o mieszanie tudzież zbyt duże natłoczenie otwartych okien. Z wirtualnych pulpitów skorzystać może każdy użytkownik komputerów stacjonarnych i notebooków, wykorzystujący sprzęt do nauki, pracy oraz rozrywki.

Wirtualne pulpity Windows sprawdzą się idealnie w przypadku:

  • grafików i fotografów,
  • montażystów wideo i reżyserów audio,
  • programistów wszelkiej maści,
  • content managerów i copywriterów.

Wady wirtualnych pulpitów Windows 10

Wirtualne pulpity systemu Windows nie są rozwiązaniem idealnym i należy pamiętać o niektórych ograniczeniach. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej frustracji. Przykładowo nie możemy po prostu „chwycić” okienka na danym pulpicie i wrzucić go na sąsiadujący z nim pulpit wirtualny.

Minusem w Windows 10 jest także fakt, że każdy kolejny wirtualny pulpit będzie idealnym klonem naszego pierwotnego pulpitu. Będzie zatem posiadać identyczną tapetę a także wszystkie ikony, które są na głównym pulpicie. Jest to trochę dziwne, że świeży pulpit wirtualny ciągnie za sobą balast oryginalnego. Nowy pulpit powinien być de’facto w pełni czystą kartą, znacząco usprawniając tak pracę.

Z wirtualnych pulpitów prawdopodobnie nie będziemy korzystać, gdy komputer podłączony jest do więcej niż jednego monitora. W tym wypadku zwykłe przełączanie między oknami za pomocą skrótu ALT + TAB będzie szybszą metodą poruszania się po systemie operacyjnym. Do tego innym ułatwieniem w przełączaniu pomiędzy programami będą skróty Windows + cyfra od 1 do 9. Każda cyfra odpowiada aplikacji przypiętej na pasku zadań.

Przykładowo, gdy na pasku zadań poczta zajmuje piątą pozycję od pierwszej ikony (przeważnie to Eksplorator Plików) komendą Windows + 5 uruchamiamy właściwą apkę. Szybkie przełączanie między wieloma oknami tego samego programu (np. Word)? Przytrzymujemy klawisz Windows i szybko naciskamy numer pod którym ukrywa dana aplikacja.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły