Jak być bezpiecznym w internecie – 9 zasad bezpieczeństwa w sieci

Żyjemy w czasach, a w jakich praca i rozrywka większości z nas jest związana wręcz nierozerwalnie z korzystaniem z internetu. Niezależnie od tego, czy używamy w danej chwili służbowego laptopa, prywatnego telefonu komórkowego czy Xboxa, musimy pamiętać o potencjalnie czyhających na nas niebezpieczeństwach. Wirusy internetowe i próby wyłudzenia naszych danych osobowych to prawdopodobnie najczęściej spotykane problemy, z naszego tekstu dowiesz się, jak być bezpiecznym w internecie.

Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest tak istotne?

Każdego dnia przez ekrany naszych komputerów i smartfonów przewijają się dziesiątki, jeżeli nie setki stron internetowych. Korzystamy z poczty, robimy zakupy online, oglądamy filmy, zaglądamy do mediów społecznościowych. W czasie przeglądania internetu jesteśmy stale zagrożeni natknięciem się na programy szpiegujące i innego typu złośliwego oprogramowania. Wystarczy chwila nieuwagi i samodzielnie możemy dostarczyć cyberprzestępcy dane niezbędne do zalogowania się na przykład do banku.

bezpieczny internet bankowość

Większość z nas zna zasady bezpiecznego korzystania z internetu, jednak komu nie zdarzyło się kliknąć przesłany w mediach społecznościowych link? Nie zawsze sprawdzamy pochodzenie linków, czasami pozwalamy na niebezpieczne połączenia przychodzące, co może skutkować zhakowaniem konta społecznościowego, albo co gorsza, niepowołanym dostępem do konta bankowego. Wiemy, że należy się chronić i nie klikać w podejrzane linki, ale czasami ciekawość zwycięża. Jeżeli chcesz jednak chronić swój komputer lub smartfon, najlepszym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie go przy pomocy odpowiednich programów antywirusowych. Takich jak na przykład Eset, Norton, Bitdefender i wiele innych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci, o których zawsze warto pamiętać

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup oraz instalacja sprawdzonych programów antywirusowych mających na celu neutralizację zagrożenia powodowanego przez złośliwe oprogramowanie. Oprócz tego warto jednak zawsze zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpiecznej pracy w sieci. Zabezpiecz swój sprzęt programem antywirusowym i firewallem, który przypilnuje, aby Twoje dane nie dostały się w niepowołane ręce. O to 9 najważniejszych zasad, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo w sieci:

  • nie otwieraj podejrzanych e-maili,
  • ustaw trudne hasło,
  • używaj oryginalnego systemu operacyjnego oraz programów z legalnych źródeł,
  • odwiedzaj jedynie bezpieczne strony,
  • stosuj oprogramowanie antywirusowe,
  • nie klikaj w reklamy pojawiające się na pulpicie czy w przeglądarce,
  • korzystaj z weryfikacji dwuetapowej w systemach bankowości,
  • pobieraj pliki i programy jedynie z zaufanych źródeł,
  • nie podawaj swoich danych osobowych.

Stosując się do powyższych zaleceń z pewnością uda Ci się zmniejszyć prawdopodobieństwo zainfekowania komputera lub smartfona złośliwym oprogramowaniem. Dobrze jest pamiętać także o tym, że z internetu korzystają dzieci, im są one młodsze, tym ważniejsze jest, aby zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Chodzi nie tylko o możliwość przejęcia przez kogoś kontroli nad sprzętem dziecka, ale także o dostęp do niepożądanych dla niego treści. Odpowiednio skonfigurowany firewall pozwoli Ci kontrolować zawartość przeglądanych przez dziecko witryn internetowych.

Hasło – najważniejszy element ochrony wrażliwych danych

Jeżeli chodzi o kwestię bezpieczeństwa w sieci, to hasła, którymi zabezpieczamy dostęp do naszych prywatnych kont mailowych, społecznościowych i bankowych, należą do najważniejszych. Zwłaszcza jeżeli zdarza Ci się często korzystać z internetu w miejscach publicznych. Po pierwsze twórz trudne do odgadnięcia hasła. Trudne, czyli takie, których trudno się domyślić, stąd na przykład odpadają daty urodzenia Twoje i Twoich bliskich. Bezpieczne hasła powinny składać się z kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

bezpieczństwo w sieci tworzenie hasła

W przypadku szczególnie ważnych danych dobrze jest zabezpieczać je przy pomocy nie tylko samego hasła, ale także korzystać podczas logowania z dodatkowego jednorazowego kodu, np. wysyłanego jako SMS. Oczywiście pod żadnym pozorem nie podawaj nikomu swojego hasła ani informacji pozwalających skorzystać z Twoich danych osobowych takich jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Zwłaszcza jeżeli prosi Cię o to ktoś przez internet albo przez telefon. Poufne dane podawaj wyłącznie na stronach z certyfikatem SSL, widoczna kłódki z lewej strony paska adresu kłódka dodatkowo informuje nas o bezpieczeństwie nawiązanego połączenia internetowego.

Twórz kopie zapasowe i zapisuj je w różnych miejscach

Coraz częściej pracujemy w chmurze, co nie oznacza, że możemy zapomnieć o konieczności chronienia zawartości swojego komputera. Ważne dokumenty, zdjęcia, ale także zakupione online e-booki czy gry znajdujące się na dysku komputera, także należy odpowiednio zabezpieczyć. Najprostszą metodą jest tworzenie kopii zapasowych szczególnie ważnych dla Ciebie plików. Zapisanie ich w różnych miejscach zminimalizuje możliwość ich utraty zarówno na skutek ataku hakerskiego, jak i przypadkowego skasowania. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po progamy typu EaseUS Todo Backup, które tworzą kopie zapasowe zgodnie ze zdefiniowanym przez Ciebie harmonogramem.

bezpieczeństwo w sieci backup danych

Jednym z pomysłów pozwalających zabezpieczyć zawartość swojego komputera, jest stworzenie kopii zapasowej na nośniku zewnętrznym. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że przed skorzystaniem z jakiegokolwiek nośnika, należy dokładnie go przeskanować za pomocą profesjonalnego programu antywirusowego. W ten sposób uda się z pewnością uniknąć dodatkowych zagrożeń dla Twojego komputera.

Polecane programy do tworzenia backupu:

EaseUS

EaseUS Todo Backup Workstation

EaseUS

EaseUS Backup Center for Workstation

Ashampoo

Ashampoo Backup Pro 17

Acronis

Acronis Cyber Protect Home Office Essential

Aktualizuj system operacyjny i przeglądarki

Hakerzy doskonalą swoje umiejętności, dlatego oprogramowanie antywirusowe musi być regularnie aktualizowane. Tylko w ten sposób uda Ci się skutecznie unikać prób wyłudzenia haseł i innych danych o szczególnym znaczeniu. Aktualny firewall i oprogramowanie antywirusowe, to bezpiecznego korzystanie z internetu, niebezpieczne połączenia przychodzące po prostu nie dochodzą do skutku.

bezpieczeństwo w sieci aktualizacje

Nowoczesne programy antywirusowe aktualizują na bieżąco bazę wirusów pojawiających się na świecie każdego dnia. Dzięki temu możesz bezpiecznie korzystać z sieci. Większość aktualizuje się automatycznie, sprawdź jak skonfigurować antywirusa lub firewalla, aby ich aktualizowanie się nie kolidowało z pracą na komputerze. Cyberprzestępcy szukają coraz to nowych sposobów na to, aby przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem, ale z odpowiednio dobranym programem antywirusowym będzie to zdecydowanie trudniejsze.

Czy korzystanie z publicznych sieci wi fi jest bezpieczne?

Korzystanie z internetu poza domem jest dla nas czymś oczywistym, zwłaszcza od kiedy właściwie każdy z nas posiada smartfon z dostępem do internetu. Nie tylko sprawdzamy pocztę, ale także korzystamy z różnego rodzaju aplikacji, które mają na celu ułatwienie nam życia. Najlepiej korzystać ze swojego internetu, ale jeżeli już musisz wejść do sieci, korzystając z ogólnie dostępnego Wi-Fi, najlepiej nie logujmy się do żadnego serwisu, w którym musimy podać hasła i poufne dane, zwłaszcza bankowe.

Najbezpieczniejsza jest sieć domowa, którą samodzielnie konfigurujemy, oraz dostęp do internetu przy użyciu transmisji komórkowej. Jednak jeżeli chcesz skorzystać z sieci np. hotelowej, pamiętaj, że w tym wypadku nie możesz mieć 100% pewności co do jej zabezpieczenia, oraz tego, kto daną sieć kontroluje. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi będzie bezpieczne, jeżeli nie będzie podawać podczas jego trwania, żadnych ważnych danych, i oczywiście pod żadnym pozorem nie otwieraj podejrzanych maili.

Dodajmy jeszcze, że doskonałym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi jest korzystanie z VPN (Virtual Private Network). VPN uchroni nas przed potencjalną kradzieżą danych i zapewni pożądany poziom anonimowości w sieci dzięki ustawieniu prywatnego łącza. Reasumując, warto zainwestować w oprogramowanie VPN, zarówno to zapewniające kompleksową ochronę w sieci (pakiety z softwem antywirusowym), czy dedykowane rozwiązania, jak np. AVG Secure VPN.

Pamiętaj o ochronie wszystkich urządzeń podłączonych do internetu

Cyberprzestępcy atakują nie tylko komputery stacjonarne, równie dobrze mogą chcieć przejąć Twój laptop lub smartfon. Dlatego tak istotne jest instalowanie i używanie odpowiednich programów zabezpieczających. Dobrym wyborem są programy takie jak na przykład Norton AntiVirus czy Bitdefender, przeznaczone zarówno dla PC, jak i smartfonów. Przed zakupem sprawdź, który z dostępnych w naszej ofercie programów jest najlepiej dopasowany do Twoich oczekiwań – zarówno sprzętowych, jak i finansowych.

bezpieczny internet programy antywiusowe

Programy i aplikacje, które mają zapewnić Ci bezpieczeństwo w sieci najlepiej jest kupować u sprawdzonych dostawców, takich jak sklep Soft360.pl. Dostarczamy produkty pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, dzięki czemu masz gwarancję, że są one bezpieczne, a instalując je nie umieścisz w swoim komputerze żadnego wirusa. Wiele programów można kupić w konkurencyjnych cenach na znanych portalach aukcyjnych i nie tylko, ale kupując antywirus z nieznanego źródła, możesz narazić swój sprzęt na zakażenie koniem trojańskim, który może przyczynić się do zniszczenia ważnych danych lub do przejęcia kontroli nad Twoim komputerem albo smartfonem. Zapraszamy na bezpieczne zakupy online w naszym sklepie internetowym.

Polecane programy antywirusowe z naszej oferty:

Norton

Norton 360 Deluxe

Eset

ESET Internet Security

McAfee

McAfee Total Protection

Avast

Avast Premium Security

Nie wchodź na niezweryfikowane strony i chroń przed nimi swoje dzieci

W idealnym świecie wszyscy korzystają wyłącznie ze sprawdzonych witryn internetowych, zarówno na komputerze, jak i smartfonie. W rzeczywistości bywa różnie i nie za każdym razem odwiedzamy wyłącznie znane i odwiedzane wcześniej strony, nie każdej z nich towarzyszy certyfikat bezpieczeństwa. W takiej sytuacji łatwo jest narazić się na niebezpieczeństwo spotkania z koniem trojańskim, który niepostrzeżenie wkradnie się do Twojego komputera. Dlatego, aby bezpiecznie korzystać z sieci, warto zaopatrzyć się w firewalle i programy zapobiegające przypadkowej instalacji bugów i innego typu złośliwego oprogramowania.

bezpieczństwo w sieci zweryfikowane strony www

Pierwszy krok do zabezpieczenia swojej obecności w sieci to zadbanie o domową sieć internetową. Jej odpowiednie ustawienia pozwolą zablokować dostęp niepowołane osoby przed dostępem do naszego komputera. Robiąc zakupy w internecie, warto szukać okazji cenowych, ale warto też wystrzegać się pochopnych ruchów, takich jak klikanie w linki, które kierują nas do niezabezpieczonych przez odpowiednie szyfrowanie stron. Działanie pod presją czasu i wpływem emocji, czyli np. kończącą się właśnie promocją, to idealny moment, na to, aby dać się „upolować" przez programy szpiegujące.

Nie otwieraj dziwnie wyglądających wiadomości

Wśród czających się na nas w sieci zagrożeń, warto zwrócić na te, które samodzielnie na siebie sprowadzamy. Maile z prośbą o kliknięcie i natychmiastowe zalogowanie się do banku, podejrzanie atrakcyjne ceny w sklepie z nadesłanego linku, zachęta do obejrzenia zdjęć lub filmów, wysłana przez kompletnie obcą Ci osobę i wreszcie informacja o gigantycznym spadku po nieznanym przodku. To tylko kilka z najczęściej pojawiających się niechcianych maili, które należy kasować bez ich otwierania.

niebzpieczne wiadomości e-mail

Niestety, wiele osób decyduje się nie tylko na przeczytanie takiego maila, co samo w sobie nie jest jeszcze niczym groźnym, ale także przechodzi na zalinkowane strony. Tu może pojawić się strona do złudzenia przypominająca stronę Twojego banku. Hakerzy będą chcieli skłonić Cię do logowania oraz podania jak największej ilości danych osobowych, w tym oczywiście hasła. W takiej sytuacji dodatkowym czynnikiem jest umiejętnie podsycane poczucie strachu, obawiając się, że możemy stracić oszczędności, działamy zgodnie z oczekiwaniami przestępcy.

W kategorii: Poradniki

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły