Must-have 2024: Co zainstalować na nowym komputerze, aby od razu zacząć efektywnie pracować?

Kupiłeś nowy komputer do domu lub biura, uruchamiasz go i… No właśnie i co? Poza systemem operacyjnym na nowym laptopie lub stacjonarnym PC nie ma zbyt wiele. Jakie są podstawowe programy komputerowe, które od razu zwiększą funkcjonalność sprzętu i pozwolą efektywnie pracować? Sprawdź niezbędne programy.

Przydatne programy na start. O czym trzeba pamiętać?

Podstawowe oprogramowanie komputera będzie różniło się w zależności od tego, do czego planujesz wykorzystać sprzęt. Na potrzeby naszego wpisu przyjęliśmy, że przydatne aplikacje na komputer to takie, które mają pozwolić na bezpieczne korzystanie z sieci, możliwość efektywnej pracy, ale też korzystanie z multimediów na wysokim poziomie.

Wybór systemu operacyjnego

System operacyjny to podstawa działania każdego komputera. Stanowi on architekturę, na której będzie instalowana cała paleta innych programów. Większość użytkowników domowych i firmowych korzysta z OS firmy Microsoft, czyli systemu Windows. Najnowszą wersją Windowsa od niespełna 3 lat jest Jedenastka, ale nadal bez trudu można nabyć Dziesiątkę. Oba systemy występują w wersji Home (dla użytkowników domowych) oraz Pro (dla wymagających użytkowników prywatnych oraz firmowych).

Windows 11

Jako przykładowe rozwiązania Jedenastki w wersji Home można wymienić:

  • Windows Hello;
  • kontrolę rodzicielską;
  • bezpieczny rozruch;
  • szyfrowanie urządzenia;
  • firewall.

Dla osób, które nie są pewne, czy Windows 11 będzie optymalnym wyborem, Microsoft przewidział możliwość darmowej aktualizacji poprzedniej wersji do Jedenastki. W ciągu 10 dni zazwyczaj można wrócić do poprzedniej wersji systemu bez żadnych strat. Zarówno na Dziesiątce, jak i Jedenastce uruchomisz wszystkie potrzebne aplikacje na komputer.

Przeglądarka internetowa

Oprogramowanie typu web-browser służy do przeglądania internetu. Obecnie wybór przeglądarek jest spory. System Windows ma wbudowaną przeglądarkę Edge. Microsoft oferuje także Bing. Dużą popularnością cieszy się też Google Chrome. Osoby szukające elastycznych rozwiązań mogą postawić na Mozilla Firefox, to oprogramowanie open source.

Przeglądarki internetowe

Choć wszystkie przeglądarki pozwalają na otwieranie stron internetowych, różnic między nimi jest sporo. Mogą dotyczyć szybkości działania, poziomu zabezpieczeń, obsługiwanych rozszerzeń czy dostępu do dodatkowych funkcji albo stopnia obciążenia zasobów komputera. Jako ciekawostkę można wskazać m.in. że Opera oferuje wbudowany VPN. Z kolei Firefox pozwala na zainstalowanie ogromnej ilości rozszerzeń i dopasowania przeglądarki do indywidualnych preferencji użytkownika.

Przeglądarki internetowe można pobrać za darmo. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby mieć na komputerze nawet kilka z nich.

Pakiet aplikacji biurowych

Pakiet biurowy składa się z szeregu rozwiązań wykorzystywanych przez ogromną większość z nas w codziennej pracy. To może być arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, program do tworzenia prezentacji lub obsługi baz danych.

Jeśli potrzebujesz narzędzi biurowych szybko i nie chcesz za nie płacić, możesz wybrać jedno z darmowych rozwiązań, jak OpenOffice czy LibreOffice. Z reguły sprawdzają się dobrze, choć nadal okazjonalnie mogą podczas korzystania z nich pojawić się okazjonalne błędy techniczne. Mają też mniejsze możliwości niż Microsoft Office i wolniej się od niego rozwijają.

Microsoft Office z naszej oferty:

Microsoft

Microsoft Office 2019 dla Użytkowników Domowych i Uczniów

Microsoft

Microsoft Office 2016 dla Użytkowników Domowych i Uczniów

Microsoft

Microsoft 365 Personal

Microsoft

Microsoft 365 Family

Wśród komercyjnych programów standardem jest obecnie pakiet biurowy Microsoft Office albo usługa Microsoft 365. Zapewniają stabilną pracę, brak problemów z kompatybilnością dla starszych wersji plików. Nie są też już tak drogie, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Office 2016 lub 2021 to rozwiązanie dla użytkowników szukających licencji wieczystej, którzy pracują na jednym komputerze. Dla użytkowników, którzy potrzebują najnowszych wersji oprogramowania na kilku urządzeniach, lepszym rozwiązaniem będzie Microsoft 365. Bazuje ona wprawdzie na płatności cyklicznej, ale zapewnia ciągłe aktualizacje zabezpieczeń i dostęp do najnowszych funkcji.

Program antywirusowy oraz inne programy dla bezpieczeństwa

Lista zawierająca podstawowe programy na komputer nie byłaby kompletna bez dobrego antywirusa. Jego zadaniem jest ochrona w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem, bezpieczeństwo przeglądania sieci oraz zwalczanie zagrożeń typu ransomware, spyware czy phishing. Część produktów posiada funkcje dodatkowe jak możliwość robienia kopii zapasowych danych, ochrona urządzeń mobilnych czy VPN. Lista firm, które produkuję uznane na całym świecie oprogramowanie antywirusowe, jest długa i obejmuje m.in.:

  • Avast;
  • AVG;
  • Bitdefender;
  • Eset;
  • F-Secure
  • G Data;
  • Norton;
  • McAfee.

Antywirus

Każdy z tych producentów oferuje kilka wariantów antywirusa, różniących się między sobą zakresem dostępnych funkcji. Jego funkcjonalność należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Osoby, które często korzystają z sieci do wykonywania operacji finansowych, powinny zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w tym zakresie. Z kolei rodziny z dziećmi docenią ochronę rodzicielską. Obecnie antywirusy są już na tyle dobrze zoptymalizowane, że niezależnie od tego, jak korzystasz z komputera, nie musisz martwić się o nagły spadek wydajności podczas spontanicznego skanu w poszukiwaniu wirusów.

Na programie antywirusowym nie warto oszczędzać. Bazowanie na bezpłatnych rozwiązaniach często stwarza fałszywe wrażenie bezpieczeństwa.

Program antywirusowy warto uzupełnić o manager haseł. Gromadzi on hasła do różnych witryn, dlatego nie musisz zapamiętywać każdego z nich osobno. Znacznie łatwiej wykorzystać wtedy silne hasła do zabezpieczenia poszczególnych serwisów, ponieważ użytkownik musi pamiętać wyłącznie jedno hasło Master.

Usługa VPN

Oprogramowanie VPN (ang. Virtual Private Network) stwarza możliwość tworzenia bezpiecznego połączenia internetowego. Dzięki niemu można zabezpieczyć swoją aktywność w sieci przed próbami śledzenia przez podmioty trzecie. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć, kiedy:

  • często korzystasz z hotspotów publicznych;
  • chcesz zabezpieczyć swoje dane osobowe;
  • zależy Ci na zachowaniu anonimowości w sieci.

VPN-y z naszej oferty:

Nord Security

NordVPN Standard (dawniej Premium) - 6 stanowisk, 12 miesięcy

HMA!

HMA! Pro VPN (HideMyAss) 5 stanowisk, 12 miesięcy

Avast

Avast SecureLine VPN (10 stanowisk, 12 miesięcy)

Norton

Norton Secure VPN (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Poszczególne programy VPN mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak blokowanie reklam, generator danych osobowych czy adresów e-mail. Obecnie całkiem sporo programów do VPN jest dostępnych za darmo. Czy w takim razie opłaca się za nie płacić? Wiele zależy od tego, jakiego poziomu komfortu użytkowania komputera oczekujesz. Darmowe VPN mogą generować irytujące reklamy. Często połączenie jest też mniej stabilne oraz wolniejsze niż w przypadku odpłatnego odpowiednika.

Oprogramowanie do archiwizowania plików

Choć aplikacja do pakowana lub dzielenia plików na części nie jest niezbędna, aby korzystać z komputera, doskonale ułatwia życie. Dzięki takim programom, jak 7-zip, Winrar czy Ashampoo ZIP Pro można optymalnie gospodarować przestrzenią na dysku, a także zabezpieczyć dane, korzystając z szyfrowania (najlepiej wybierać to najsilniejsze, 256-bitowe).

Ashampoo Zip Pro

W zależności od narzędzia możesz spotkać się też z takimi funkcjami, jak przesyłanie danych w chmurze czy tworzenie wirtualnych napędów.

Z oprogramowaniem do archiwizacji możesz lepiej zarządzać komputerem bez konieczności ciągłej archiwizacji danych na przenośnych nośnikach.

Najlepsze programy do rozrywki

Jeśli chcesz korzystać na komputerze z plików multimedialnych audio lub wideo, koniecznie trzeba wyposażyć się w odpowiedni software. Jakie programy pobrać na nowy komputer do odtwarzania multimediów?

Do najlepszych programów przeznaczonych do odtwarzania multimediów zalicza się m.in. VLC Media Player, Media Player Classic czy KMPlayer. Warto też wyposażyć się w darmową paczkę kodeków K-Lite Codec Pack. Jest ona przeznaczona dla systemów Windows i poszerza zakres obsługiwanych formatów audio oraz wideo. Atrakcyjną alternatywą może też okazać się stary dobry Winamp, który ciągle jest rozwijany.

Już wiesz jakie programy komputerowe warto znać. Część spośród nich (jak np. niektóre programy archiwizacyjne, VPN czy darmowe wersje antywirusów) pobierzesz bezpłatnie. Pamiętaj jednak, że darmowy antywirus czy VPN nigdy nie zapewni równie skutecznej ochrony, co jego płatny odpowiednik. Przydatne programy na laptopa kupisz w naszym sklepie.

Mieć przydatne programy komputerowe to jedno, ale trzeba pamiętać też o ich regularnej aktualizacji. Dzięki temu użytkownik zawsze dysponuje najnowszymi opcjami, zabezpieczeniami, a ryzyko braku kompatybilności z systemem lub danymi jest mniejsze.

Nawigacja

Ostatnie artykuły