Wybieramy najlepszy program do zdalnego dostępu dla Twojej firmy w 2024 roku

Sterowanie komputerem przez telefon na odległość? Narzędzie do pulpitu zdalnego? Choć brzmi to niecodziennie, często się przydaje. Po zdalne sterowanie pulpitem sięgają przede wszystkim firmy, które potrzebują obsłużyć dużą sieć komputerów, ale nie tylko. Funkcja pulpitu zdalnego przydaje się też podczas wyjazdów i konferencji. Sprawdź nasz krótki przegląd programów do zdalnej kontroli i wybierz rozwiązanie dla swojej firmy.

Kiedy zdalne sterowanie komputerem się przydaje?

Zdalny dostęp do pulpitu to standard w firmach działających w scentralizowanej strukturze. Dział IT znajdujący się w głównej siedzibie zyskuje w ten sposób dostęp do komputerów pracowniczych, więc może pomóc w konfiguracji sprzętu lub oprogramowania i służyć wsparciem w razie awarii. Korporacje korzystają z pulpitu zdalnego, aby weryfikować spełnienie wymagań compliance, np. w zakresie przestrzegania ochrony danych osobowych.

Narzędzia do zdalnego połączenia z komputerem ułatwiają pracę na odległość. Są także nieocenioną pomocą podczas różnego rodzaju konferencji i sympozjów, ponieważ prelegent ma łatwy dostęp do informacji zapisanych na zupełnie innym urządzeniu.

Jak działa pulpit zdalny?

Najlepsze programy do zdalnej pracy na komputerze

Na rynku można znaleźć sporo narzędzi do zdalnej kontroli pulpitu. Przyglądamy się bliżej trzem spośród nich:

 • TeamViewer;
 • AnyDesk;
 • RealVNC.

Odpowiadamy na pytania, jakie oferują możliwości i czy można jednoznacznie wyłonić lidera tego zestawienia.

Program do zdalnego zarządzania komputerem TeamViewer

TeamViewer to narzędzie do zdalnego pulpitu, z którego skorzystasz na urządzeniach z systemami Windows, macOS, Android oraz iOS. Do jego głównych zalet należy zaliczyć możliwość udostępniania plików i zdalne drukowanie dla urządzeń z systemem Windows i Mac. Program pozwala na wymianę informacji za pomocą chatu oraz przesyłanie zrzutów ekranu dla łatwiejszej diagnostyki. Producent chwali się wykorzystaniem 256-bitowego szyfrowania AES. Oprogramowanie spełnia też szereg norm branżowych SOC2, HIPAA/HITECH oraz ISO 27001 i 9001. Zapewnia zgodność z postanowieniami RODO. Na uwagę zasługuje prosty w obsłudze interfejs oraz konfiguracja software’u.

TeamViewer

W zależności od wersji TeamViewer obsługuje od jednej do nawet trzech sesji w tym samym czasie oraz do 500 urządzeń końcowych. Szczególnie duże firmy powinny zwrócić uwagę na licencję typu Corporate, która pozwala na masowe wdrożenie rozwiązania na wielu urządzeniach jednocześnie. Dzięki temu konfiguracja przebiegnie sprawniej.

TeamViewer z naszej oferty:

TeamViewer

TeamViewer - Pojedynczy użytkownik - licencja Business

TeamViewer

TeamViewer - Wielu użytkowników - licencja Premium

TeamViewer

TeamViewer - Dla zespołów - licencja Corporate

Software do zdalnej obsługi komputera AnyDesk

Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym na zdalną kontrolę jest AnyDesk. Program wyróżnia się “lekką konstrukcją”. Nie obciąża komputera, jest bardzo prosty w obsłudze i konfiguracji. Wśród jego najważniejszych cech trzeba wymienić kompatybilność z wieloma platformami:

 • Windows;
 • macOS;
 • iOS;
 • Android;
 • Linux;
 • Raspberry Pi;
 • ChromeOS;
 • AppleTV.

Tak szeroka kompatybilność krzyżowa sprawia, że jeśli chcemy korzystać z AnyDesk na innym komputerze firmowym, niż dotychczasowy niemal na pewno nie będzie z tym problemu. Tym bardziej, że producent deklaruje pełną kompatybilność niezależnie od platformy.

AnyDesk

AnyDesk pozwala uzyskać dostęp do komputera w celu przesłania danych, wydruku dokumentów. Ciekawym rozwiązaniem jest Wake-On LAN, czyli możliwość wybudzenia komputera ze stanu uśpienia. W tym przypadku bezpieczeństwo jest gwarantowane przez asymetryczne szyfrowanie kluczy RSA 2048 oraz TLS 1.2, wykorzystywany często w bankowości. Dla lepszej ochrony użytkowników wśród dostępnych zabezpieczeń można wybrać też uwierzytelnianie dwuskładnikowe, tryb prywatności czy wskazać listę blokowanych urządzeń. Aplikacja AnyDesk jest dostępna w kilku wersjach - Solo, Standard, Advanced i Ultimate. Jakie są przykładowe różnice między nimi?

 • dostęp nienadzorowany dla od 100 do nawet 2000 urządzeń;
 • możliwość nagrywania sesji;
 • możliwość definiowania klienta niestandardowego;
 • zróżnicowana pojemność książki adresowej.

AnyDesk ze względu na małe wymagania sprzętowe jest też polecany do użytku domowego, np. dla pomocy najbliższym.

AnyDesk z naszej oferty:

AnyDesk

AnyDesk Solo

AnyDesk

AnyDesk Standard

AnyDesk

AnyDesk Advanced

Zdalne sterowanie komputerem przy użyciu RealVNC

Programem, który pozwala na połączenie z innym komputerem jest też RealVNC. Tak jak poprzednicy, pojawia się on w kilku wersjach - Essentials, Plus, Premium, Enterprise. Połączenie zdalne jest zabezpieczone szyfrowaniem AES (256 bitów). Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania zabezpieczenia dwuskładnikowego oraz przesyłania alertów dotyczących logowania. Wachlarz obsługiwanych platform nie jest tak szeroki, jak w przypadku AnyDesk, ale nadal można korzystać z innego komputera z urządzeniem Windows, MacOS, Linux lub iOS.

Wyższe wersje (Premium oraz Enterprise) otrzymały rozbudowane wsparcie techniczne w postaci obsługi klienta przez telefon, a w niektórych przypadkach, nawet wsparcie priorytetowe (od 150 urządzeń wzwyż). Liczba zarządzanych urządzeń wynosi od 3 do 150, zaś w przypadku wersji Enterprise jest kształtowana indywidualnie.

RealVNC z naszej oferty:

RealVNC

RealVNC Essentials (per Device)

RealVNC

RealVNC Plus (per Device)

RealVNC

RealVNC Premium (per Device)

RealVNC

RealVNC Enterprise (per User)

Wady programów do zdalnego połączenia z pulpitem

Wszystkie z wymienionych programów do wirtualnych pulpitów działają na podobnej zasadzie, oferując zbliżony zakres rozwiązań oraz wysokiej klasy bezpieczeństwo. Jakie w takim razie są ich ograniczenia?

W przypadku Teamviewera mogą przeszkadzać wyższe wymagania dotyczące przepustowości sieci. Przy wolniejszym internecie program może “lagować” co, zwłaszcza podczas ważnych połączeń biznesowych, bywa irytujące. Nie przewidziano także współpracy z serwerami proxy i możliwości przesyłania dużych plików.

Z kolei program AnyDesk musi być zainstalowany odrębnie na każdym komputerze, który ma mieć do niego dostęp. Nie ma możliwości odpalenia do z przeglądarki.

W przypadku RealVNC często zwraca się uwagę na bardziej skomplikowaną konfigurację, niż u konkurencji.

Najlepszy program do łączenia się z innym komputerem

W świetle tych uwag trudno jednoznacznie wyłonić zwycięzcę zestawienia. Małe firmy mogą zdecydować się na AnyDesk. Sprawdzi się on ten w przypadku średnich przedsiębiorstw, które wykorzystaja też możliwości programu Teamviewer. Większe firmy powinny rozważyć również zakup oprogramowania RealVNC.

Ile kosztuje program do udostępniania pulpitu?

Zdalny dostęp do PC jest ważny, ale dla większości firm istotnym kryterium przy wyborze jest też cena programu. Jak prezentuje się dla każdego spośród wymienionych software’ów?

 • cena AnyDesk zaczyna się od niespełna 900 zł dla wariantu Solo, w przypadku wersji Advanced licencja to niecałe 5000 zł za rok;
 • Teamviewer w wersji Business kosztuje około 1900 zł, dla wariantu Corporate to około 7600 zł za rok;
 • W przypadku RealVNC cena jest każdorazowo negocjowana indywidualnie.

Jeśli zdalne zarządzanie komputerem jest ważne dla Twojej firmy, sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz u nas zarówno TeamViewer, AnyDesk, jak i RealVNC w wariantach, które można dopasować do wymagań małego, średniego lub dużego przedsiębiorstwa.

TeamViewer Logo

TeamViewer

AnyDesk Logo

AnyDesk

RealVNC Logo

RealVNC

Obsługa Windows
Obsługa macOS
Obsługa Linux
Zdalny ekran
Zdalne wsparcie
Wideokonferencje
Praca zdalna
Dostęp międzyplatformowy
Dostęp do urządzenia mobilnego
Obsługa wielu monitorów
Nagrywanie sesji zdalnych
Nawigacja

Ostatnie artykuły